Sinosauropteryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sinosauropteryx
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 125-122 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce sinosauropteryga
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Compsognathidae
Rod: Sinosauropteryx
Binomické jméno
Sinosauropteryx prima
Ji Q. & Ji S., 1996
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sinosauropteryx („Čínské ještěří křídlo“) byl malým dravým dinosaurem, který žil v oblasti dnešní Číny asi před 125 miliony let (souvrství Yixian). Byl dlouhý asi 1 - 1,2 m (z toho většinu tvořil dlouhý ocas). Jeho blízkým příbuzným byl zřejmě evropský druh Compsognathus longipes.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Sinosauropteryx je proslulý díky tomu, že byl prvním dinosaurem, u kterého byly objeveny otisky pernatého pokryvu těla. Byl popsán v roce 1996 a hned se stal senzací vědeckého světa. Drobná pera tohoto dinosaura jsou tak dobře vyvinuta, že připomínají peří dnešního nelétavého ptáka kivi z Nového Zélandu. Proto je tento opeřený dinosaurus některými vědci dokonce považován za vývojově primitivního ptáka. V oblasti žaludku tohoto dravého dinosaura byly objeveny čelisti drobných křídových savců, které Sinosauropteryx zřejmě lovil.

Pochybnosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 vyšla nová vědecká studie zpochybňující přítomnost opeření u sinosauropteryxe. Dle této studie jsou dané kolagenní struktury jen druhotné deriváty pokožky. Většina paleontologů však s tímto závěrem nesouhlasí a trvají na tom, že tento malý teropod patřil mezi opeřené dinosaury.

Zbarvení peří[editovat | editovat zdroj]

Počátkem roku 2010 oznámil tým vědců pod vedením paleontologa Michaela J. Bentona, že pod skenovacím elektronovým mikroskopem odhalili přítomnost melanosomů v proto-peří sinosauropteryxe. Dle jejich závěrů byl tento dinosaurus přinejmenším na ocase zbarven oranžovo-bíle, v jakýchsi pruzích, podobných těm na ocase současných lemurů kata. Jedná se vůbec o první případ v dějinách vědy, kdy bylo zjištěno přibližné zbarvení neptačího dinosaura.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurus.bloguje.cz/832855-poprve-v-historii-zname-dinosauri-zbarveni.php

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]