Socha Panny Marie Immaculaty (Holohlavy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Socha Panny Marie Immaculaty (Holohlavy)
Základní údaje
Rok vzniku1740
Kód památky34338/6-607 (PkMISSezObrWD)
Popis
Materiálpískovec
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha Panny Marie Immaculaty z období kolem roku 1740 se nalézá v lokalitě Na lávkách pod lipami u chodníku spojujícího městečko Smiřice v okrese Hradec Králové s holohlavským kostelem svatého Jana Křtitele. Socha spolu se sousední sochou svatého Jana Nepomuckého tvoří významnou krajinnou dominantu. Barokní pískovcová socha pocházející z Braunovy dílny je chráněna jako kulturní památka ČR. Národní památkový ústav tuto sochu uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem ÚSKP 34338/6-607.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Barokní socha Panny Marie Immaculaty stojí na trojbokém podstavci s volutovými křídly zdobenými po stranách střapci a vypjatou římsou umístěném na dvou kamenných stupních. Na čelní straně podstavce je v kartuši umístěn reliéf Zvěstování Panny Marie, znázorňující klečící Pannu Marii u pultíku s knihou a nad ní anděla s ratolestí a holubici.

Socha Panny Marie Immaculaty v životní velikosti je umístěna na malém soklu, na jehož čelní straně je ozdobný nápis MARIA. Postava Panny Marie v běžném oděvu stojí na zeměkouli a přišlapuje hlavu hada. Kolem hlavy má kovovou svatozář s 12 hvězdami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Umělecké památky Čech I. - IV. Emanuel POCHE (ed.). Praha 1977, strana 373

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]