Socha svatého Jana Nepomuckého (Holohlavy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Socha svatého Jana Nepomuckého (Holohlavy)
Základní údaje
Rok vzniku1750
Kód památky29993/6-608 (PkMISSezObrWD)
Popis
Materiálpískovec
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha svatého Jana Nepomuckého z období kolem roku 1750 se nalézá v lokalitě Na lávkách pod lipami u chodníku spojujícího městečko Smiřice v okrese Hradec Králové s holohlavským kostelem svatého Jana Křtitele. Socha spolu se sousední sochou Panny Marie Immaculaty tvoří významnou krajinnou dominantu. Barokní pískovcová socha je chráněna jako kulturní památka ČR. Národní památkový ústav tuto sochu uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem ÚSKP 29993/6-608.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Podstavec sochy je třístupňový s volutovými boky a konkávně vypjatou římsou uprostřed se vstřícnými volutami. Na čelní straně podstavce je umístěn reliéf znázorňující shození svatého Jana Nepomuckého do Vltavy – z kamenného mostu s věžovou bránou. Kolem světce jsou v reliéfu 4 zbrojnoši, nad nimi oblaky s andílky.

Socha zobrazuje postavu světce stojící na vysokém dvojstupňovém soklíku. Socha byla v minulosti zdobena dvojicí andílků, po kterých se dochovaly pouze kovové trny na nichž byli usazeni.

Socha představuje prostovlasého světce v tradičním ikonografickém pojetí oblečeného v kanovnickém rouchu s pravou nohou nakročenou, v pravé ruce držícím krucifix, v levé knihu s biretem. Kolem hlavy má světec zlacenou svatozář s pěti hvězdami. U nohou mu leží ryba, na soklíku sochy na čelní straně je kartuše s reliéfem jazyka ve svatozáři.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Umělecké památky Čech I. - IV. Emanuel POCHE (ed.). Praha 1977, strana 373

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]