Sledge hokej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sledge hokej

Sledge hokej (anglicky ice sledge hockey), též para hokej (anglicky para ice hockey), je sport, který je příbuzný lednímu hokeji, ale je určen pro handicapované hráče. Pravidla sledge hokeje jsou téměř stejná jako pravidla ledního.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Sledge hokej je určen pro hráče, kteří mají postižení v dolní části těla. Jejich postižení musí být klasifikováno odbornou osobou a uznáno v souladu s pravidly. Hráči jsou upnutí do speciální ocelových saní se dvěma noži a plastovým sedákem a pohybují se pomocí dvou krátkých hokejek, které mají na jednom konci ocelové hroty a na druhém čepel, díky které ovládají puk. Brankář je také usazen na saních, má ale pouze jednu hokejku, chránič nohou (beton), lapačku a vyrážečku. Hraje se na ledové ploše stejné jako pro klasický lední hokej a počet hráčů je také stejný jako u ledního hokeje, tedy 5 hráčů plus brankář. Branka je zmenšená z důvodu handicapu pro který by brankář nezabránil gólu v horní části branky. Maximální počet hráčů v jednom družstvu je omezen na 15.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vznik sledge hokeje se datuje v 60. letech 20. století, kdy skupina pacientů z rehabilitačního centra vymyslela, jak hrát hokej i přes svůj handicap. Navrhli první sáně a hokejky a již v roce 1969 se uskutečnilo první mezinárodní utkání mezi Norskem a Švédskem. První sledge hokejová liga vznikla v Evropě v 70. letech a účastnilo se jí 5 týmů. V 80. letech se přidala Velká Británie a Kanada a v 90. letech USA, Estonsko a Japonsko. V roce 1994 se sledge hokej poprvé představil na Zimních paralympijských hrách v Lillehammeru v Norsku. Od té doby se stal jedním z nejsledovanějších sportů na zimních paralympijských hrách.

Sledge hokej v ČR[editovat | editovat zdroj]

V České republice byl první sledge hokejový tým založen v roce 1999 ve Zlíně. V roce 2002 byly založeny týmy v Kolíně a Olomouci. V témže roce vznikla také první česká sledge hokejová liga s názvem Český pohár (para hokej). V roce 2003 se přidaly další dva týmy z Karlových Varů a Českých Budějovic. V roce 2006 přibyl do české ligy tým Sparta Praha, v roce 2009 Studénka a v roce 2011 Pardubice.

Česká republika má i svůj sledge hokejový reprezentační tým, který se řadí do světové elitní skupiny A. Vznikl v sezóně 2002/2003 a již v roce 2005 se česká reprezentace umístila na čtvrtém místě na domácím mistrovství Evropy konaném ve Zlíně. V listopadu 2007 vybojovala česká reprezentace stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Itálii. Díky 2. místu na mistrovství světa "B" v USA v dubnu 2008 český reprezentační tým postoupil do elitní skupiny mistrovství světa "A", které se konalo v roce 2009 v Ostravě. Český národní tým ve své mistrovské premiéře obsadil páté místo, čímž se poprvé v historii kvalifikoval na Zimní paralympijské hry ve Vancouveru (2010). Na paralympiádě český tým potvrdil svoji vysokou úroveň, když skončil na pátém místě. V roce 2011 česká sledge hokejová reprezentace obhájila 2. místo na mistrovství Evropy ve Švédsku. V roce 2013 na mistrovství světa v Koreji obsadili čtvrté místo, na Zimních paralympijských hrách v Soči obhájili páté místo. Na zatím posledním mistrovství světa v roce 2019 v Ostravě česká reprezentace obsadila 4. místo, což je zatím největší úspěch české reprezentace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]