Para hokej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Para hokej

Para hokej (anglicky para ice hockey), do roku 2016 sledge hokej (anglicky sledge ice hockey), je sport, který je příbuzný lednímu hokeji, ale je určen pro handicapované hráče. Pravidla para hokeje jsou téměř stejná jako pravidla ledního.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Para hokej je určen pro hráče, kteří mají postižení v dolní části těla. Jejich postižení musí být klasifikováno odbornou osobou a uznáno v souladu s pravidly. Hráči jsou upnutí do speciální ocelových saní se dvěma noži a plastovým sedákem a pohybují se pomocí dvou krátkých hokejek, které mají na jednom konci ocelové hroty a na druhém čepel, díky které ovládají puk. Brankář je také usazen na saních, má ale pouze jednu hokejku, chránič nohou (beton nebo chrániče holení), lapačku a vyrážečku. Hraje se na ledové ploše stejné jako pro klasický lední hokej a počet hráčů je také stejný jako u ledního hokeje, tedy 5 hráčů plus brankář. Maximální počet hráčů v jednom družstvu je omezen na 15. Specificky jsou upravena pravidla pro některé nedovolené zákroky.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vznik para hokeje se datuje do 60. let 20. století, kdy skupina pacientů z rehabilitačního centra ve Stockholmu vymyslela, jak hrát hokej i přes svůj handicap. Navrhli první sáně a hokejky a již v roce 1969 se uskutečnilo první mezinárodní utkání mezi Norskem a Švédskem. První para hokejová liga vznikla v Evropě v 70. letech a účastnilo se jí 5 týmů. V 80. letech se přidala Velká Británie a Kanada a v 90. letech USA, Estonsko a Japonsko. V roce 1994 se para hokej poprvé představil na Zimních paralympijských hrách v Lillehammeru v Norsku. Od té doby se stal jedním z nejsledovanějších sportů na zimních paralympijských hrách.

Para hokej v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice byl první para hokejový tým založen v roce 1999 ve Zlíně. V roce 2002 byly založeny týmy v Kolíně a Olomouci. V témže roce vznikla také první česká para hokejová liga s názvem Český pohár (para hokej). V roce 2003 se přidaly další dva týmy z Karlových Varů a Českých Budějovic. V roce 2006 přibyl do české ligy tým Sparta Praha, v roce 2009 Studénka a v roce 2011 Pardubice, které nahradily zaniklý klub z Kolína. V letech 2014 - 2019 působil para hokejový klub v Litvínově. V roce 2020 se klub ze Studénky přestěhoval do Havířova.

Česká republika má i svůj para hokejový reprezentační tým, který se řadí do světové elitní skupiny A. Vznikl v sezóně 2002/2003 a již v roce 2005 se česká reprezentace umístila na čtvrtém místě na domácím mistrovství Evropy konaném ve Zlíně. V listopadu 2007 vybojovala česká reprezentace stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Itálii. Díky 2. místu na mistrovství světa "B" v USA v dubnu 2008 český reprezentační tým postoupil do elitní skupiny mistrovství světa "A", které se konalo v roce 2009 v Ostravě. Český národní tým ve své mistrovské premiéře obsadil páté místo, čímž se poprvé v historii kvalifikoval na Zimní paralympijské hry ve Vancouveru (2010). Na paralympiádě český tým potvrdil svoji vysokou úroveň, když skončil na pátém místě. V roce 2011 česká sledge hokejová reprezentace obhájila 2. místo na mistrovství Evropy ve Švédsku. V roce 2012 v Norsku a 2013 v Koreji obsadila reprezentace na mistrovství světa čtvrté místo. Na Zimních paralympijských hrách v Soči 2014 obhájil národní tým páté místo, v Pchjongčchangu 2018 skončila Česká republika šestá. Na zatím posledním mistrovství světa v roce 2019 v Ostravě česká reprezentace obsadila čtvrté místo a vyrovnala svůj dosud nejlepší výsledek. Šampionát v Ostravě se zároveň stal nejnavštěvovanějším v historii (celkem 64 748 diváků) a zaznamenal i rekord v počtu diváků na zápase v para hokeji (8600 diváků - 3. 5. 2019 Česko - USA a 4. 5. 2019 Česko - Korea).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]