Puk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hokejové puky

Kotouč hovorově pojmenováván puk (někdy též nazývaný touš) je drobný předmět tvaru velmi plochého válce, který se nejčastěji používá ke hře při ledním hokeji. Slovo puk pochází z anglického puck.

Lední hokej[editovat | editovat zdroj]

Počátky ledního hokeje byly spojeny sice s postupně zakulacujícími se dřevěnými destičkami a jejich jinými náhradami v podobě plechovek i zmrzlého koňského trusu, ale dnešní hokejové puky bývají zhotoveny z vulkanizované pryže. Vznikají při teplotách nad 150 °C a tlaku stovek atmosfér. Puk má zhruba průměr 76,2 milimetrů (3 palce anglické míry), výšku 25,4 mm (1 palec anglické míry) a hmotnost od 156 do 170 gramů, ovšem tyto parametry mohou být mírně pohyblivé a liší se třeba pro žákovské kategorie. Kromě rozměrů musí puk zároveň vyhovovat celé řadě požadavků na jeho vlastnosti (elastičnost, tvrdost, odrazivá schopnost…). Pro každé utkání jich musí být k dispozici dostatek, protože mnohdy několik z nich skončí v hledišti, což může být vzhledem k rychlosti, jakou někdy dosahuje vystřelený puk (160 km/h), i smrtelně nebezpečné. Puky si někdy berou jako suvenýr někteří hráči, když vstřelí nějaký významný gól své kariéry. Vyráběny jsou i suvenýry v podobě puků (skleněné, přívěšky…).

Některé významné akce Mezinárodní hokejové federace (IIHF) poslední doby (zimní olympijské hry, mistrovství světa, mezinárodní turnaje) se odehrály s puky valašského výrobce Gufex[1] v Kateřinicích, protože nezanechávají veskrze žádné stopy na mantinelech a plexisklech.[2]

Podvodní hokej[editovat | editovat zdroj]

V podvodním hokeji se puk podobá tomu z ledního hokeje, ale má olověné jádro, zbytek je z teflonu, plastu nebo gumy. Díky tomu je dostatečně těžký, aby se v bazénu potopil a byl zároveň šetrný k bazénovým dlaždicím během hry.

Výrobci puků (lední hokej)[editovat | editovat zdroj]

Neúplný seznam bývalých či současných výrobců puků:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Olympijské góly v Soči obstarají puky z Náchoda. Překvapený je i výrobce, iDNES.cz, citováno 7. 1. 2014
  2. Prestížny boj o olympijské puky vyhrali Česi, NHL verná Slovákom, SME.sk, citováno 7. 1. 2014 (slovensky)
  3. Na MS sa bude hrať s českými pukmi, slovenské v NHL, hockeyslovakia.sk (slovensky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]