Podvodní hokej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podvodní hokej

Podvodní hokej (anglicky underwater hockey nebo Octopush) je kolektivní nekontaktní sport. Pravidla jsou odvozena ze známějšího ledního hokeje, hraje se však v bazénu s vodou, po jehož dně se pohybuje puk.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Každý hráč je vybaven základní potápěčskou výstrojí (ploutvemi, maskou a dýchací trubicí), hokejkou a rukavicí. Hraje se olověným pukem o hmotnosti 1,2 až 1,5 kg potaženém pryží, aby puk lépe klouzal po dně. Hrací plocha je 20 až 25 metrů dlouhá a 12 až 15 metrů široká. Šířka branek, umístěných na středu protilehlých konců, je 3 metry. Hraje se v hloubce min. 2 metrů (hráči by neměli stačit). Hrací doba je 2× 15 minut s tří minutovou přestávkou. Hru kontrolují tři rozhodčí (hlavní na boku bazénu, 2 vedlejší ve vodě) a časoměřič/zapisovatel.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Tato hra má celkem dlouhou historii. Podvodní hokej (Underwater Hockey, Octopush) vznikl roku 1954 ve Velké Británii. Vynalezl ho Alan Blake se svou ženou a přáteli. Byli členy potápěčského klubu a velmi aktivně se potápěli. Problém ovšem byl, co dělat v zimě, když se nedá potápět v moři (tenkrát ještě neměli žádné potápěčské obleky). Alana napadlo zkusit vymyslet nějaký sport. Jednoho večera se Alan sešel s ženou a přáteli a řekl jim své nápady a vize o zimním sportu, který by mohli vymyslet. Osm hráčů v týmu, olovněné kruhové závaží a pálku na posouvání olověného disku. Jména Octopus (osm hráčů), Squid (něco jako klouzat) pro ten disk, Cuttle (protože se rýmuje se slovem scuttle – otvor se záklopkou, ošatka) pro bránu a Pusher (z angl. tlačit, posouvat) pro hokejku daly vzniknout názvu sportu OCTO-PUSH (osm tlačících). Stále se objevovaly pochybnosti, zda to vše vůbec může fungovat a jediným způsobem jak to ověřit bylo jít do bazénu. Od té doby se hrál pravidelně, pořádaly se různé akce a prezentoval se tento zbrusu nový sport Octopush. Nyní je registrován u Mezinárodní potápěčské federace (C.M.A.S). Ve světě patří k dynamicky se rozvíjejícím sportům. V současné době tvoří špičku tohoto sportu týmy Jižní Afriky, Austrálie, Kanady, Nizozemska, Velké Británie a Francie.

Podvodní hokej v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku se začala historie podvodního hokeje psát v 90. letech 20. století, kdy se o něj začali zajímat studenti sdružení v českobudějovickém Klubu sportovních potápěčů Jihočeské univerzity, kteří později vytvořili první a dosud jediný oficiální klub podvodního hokeje v Česku Serrasalmus, který oficiálně reprezentuje Česko v mezinárodních soutěžích.

V roce 2017 vznikl tým i v Plzni s názvem „Pilsen Squids“ (Plzeňské krakatice), a ve stejném roce byl založen také první pražský tým s názvem „Narwhals“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]