Přeskočit na obsah

Podvodní hokej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podvodní hokej

Podvodní hokej (anglicky underwater hockey nebo Octopush) je kolektivní nekontaktní sport. Pravidla jsou odvozena ze známějšího ledního hokeje, hraje se však v bazénu s vodou, po jehož dně se pohybuje puk.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Každý hráč je vybaven základní potápěčskou výstrojí (ploutvemi, maskou a dýchací trubicí), hokejkou a rukavicí. Hraje se olověným pukem o hmotnosti 1,2 až 1,5 kg potaženým pryží, aby puk lépe klouzal po dně. Hrací plocha je 20 až 25 metrů dlouhá a 12 až 15 metrů široká. Šířka branek, umístěných na středu protilehlých konců, je 3 metry. Hraje se v hloubce min. 2 metrů (hráči by neměli stačit). Hrací doba je 2× 15 minut s tříminutovou přestávkou. Hru kontrolují tři rozhodčí (hlavní na boku bazénu, 2 vedlejší ve vodě) a časoměřič/zapisovatel.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Tato hra má celkem dlouhou historii. Podvodní hokej (Underwater Hockey, Octopush) vznikl roku 1954 ve Velké Británii. Vynalezl ho Alan Blake se svou ženou a přáteli. Byli členy potápěčského klubu a velmi aktivně se potápěli. Problém ovšem byl, co dělat v zimě, když se nedá potápět v moři (tenkrát ještě neměli žádné potápěčské obleky). Alana napadlo zkusit vymyslet nějaký sport. Jednoho večera se Alan sešel s ženou a přáteli a řekl jim své nápady a vize o zimním sportu, který by mohli vymyslet. Osm hráčů v týmu, olovněné kruhové závaží a pálku na posouvání olověného disku. Jména Octopus (osm hráčů), Squid (něco jako klouzat) pro ten disk, Cuttle (protože se rýmuje se slovem scuttle – otvor se záklopkou, ošatka) pro bránu a Pusher (z angl. tlačit, posouvat) pro hokejku daly vzniknout názvu sportu OCTO-PUSH (osm tlačících). Stále se objevovaly pochybnosti, zda to vše vůbec může fungovat a jediným způsobem, jak to ověřit, bylo jít do bazénu. Od té doby se hrál pravidelně, pořádaly se různé akce a prezentoval se tento zbrusu nový sport Octopush. Nyní je registrován u Mezinárodní potápěčské federace (C.M.A.S). Ve světě patří k dynamicky se rozvíjejícím sportům. V současné době tvoří špičku tohoto sportu týmy Jižní Afriky, Austrálie, Kanady, Nizozemska, Velké Británie a Francie.

Podvodní hokej v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku se začala historie podvodního hokeje psát v 90. letech 20. století, kdy se o něj začali zajímat studenti sdružení v českobudějovickém Klubu sportovních potápěčů Jihočeské univerzity, kteří později vytvořili první oficiální klub podvodního hokeje v Česku Serrasalmus.

V roce 2016 vznikl tým v Plzni s názvem „Pilsen Squids(Plzeňské krakatice), a hned o rok později byl založen také první pražský tým s názvem „Narwhals Prague“.

Od roku 2022 se hraje Česká liga podvodního hokeje.

Ročník Vítez divize Mix Vítěz divize Ženy
2022 Serrasalmus Mix A Narwhals

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]