Shoot 'em up

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Project Starfighter, typický zástupce žánru

Shoot-em-up (shmup nebo též arcade shooter, twitch shooter, space shooter, nebo někdy jednoduše střílečka, přičemž shoot 'em upy jsou nejpopulárnější typ stříleček[zdroj?]), je žánr počítačové hry, kde má hráč omezenou kontrolu nad svojí figurkou (obvykle letadlo nebo vesmírná loď) a důraz je většinou kladen na zničení nepřítele. Většina shoot 'em upů zobrazuje hráčovo skóre, což je znak, který před nimi nebyl tak rozšířen.

I když žánr by mohl mít 3D grafiku, hra je dělaná téměř výlučně v 2D grafice. Žánr vznikl pravděpodobně v hernách ze Space Invaders a zažil mnoho rozličných her mnoha forem. Zvýšení popularity nastalo s přidáním hry dvou hráčů v polovině 80. let 20. století. Teď existuje několik podžánrů, které mají svoje vlastní herní charakteristiky. Střílečky dnes mají mnoho přívrženců, hlavně v Japonsku a mnoho titulů používá internet jako online ratingové systémy.

Typy[editovat | editovat zdroj]

Shoot 'em upy jsou zpravidla děleny do kategorií převážně podle stylu pohledu a možností pohybu hrdiny i nepřátel.

Fixní střílečky umožňují pohyb hrdiny zpravidla pouze v jedné ose pohybu, zatímco nepřátelé chodí výhradně ze směru k ní kolmého, a celá herní obrazovka se vejde do okna hry bez jakéhokoliv posouvání.

V run and gun, někdy také run'n'gun střílečkách se protagonista pohybuje na vlastních nohách, případně může mít i schopnost skákat. Run'n'gun střílečky mohou být skrolovací či pracovat z izometrického nebo i jiného pohledu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shoot 'em up na anglické Wikipedii.