Shawn Johnsonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shawn Johnsonová
ShawnJohnson FP2.jpg
Narození 19. ledna 1992 (26 let)
Des Moines
Alma mater Vanderbiltova univerzita
Web www.shawnjohnson.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Letní olympijské hry
zlato LOH 2008 - Peking kladina
stříbro LOH 2008 - Peking víceboj
stříbro LOH 2008 - Peking družstva
stříbro LOH 2008 - Peking prostná
Mistrovství světa ve sportovní gymnastice
zlato MS 2007 - Stuttgart víceboj jednotlivkyně
zlato MS 2007 - Stuttgart družstva
zlato MS 2007 - Stuttgart prostná

Shawn Johnsonová (*19. ledna 1992, Des Moines, Iowa) je americká sportovní gymnastka, absolutní mistryně světa z roku 2007 a olympijská vítězka na kladině z olympiády 2008.

V roce 2006 se stala juniorskou mistryní Spojených států s výjimečně vysokým bodovým ziskem (vyšším než seniorská šampionka). V roce 2007 vybojovala čtyři zlaté medaile na Panamerických hrách v Riu a stala se americkou seniorskou šampionkou.

Na mistrovství světa ve Stuttgartu získala zlaté medaile v soutěži družstev, víceboji jednotlivkyň a v prostných. Po mistrovství světa utrpěla lehké zranění pravé nohy, ale po vyléčení se kvalifikovala do amerického družstva pro Letní olympijské hry 2008. Časopis Time ji zařadil na sedmé místo v žebříčku 100 sportovců, kteří si zaslouží v Pekingu nejvíce pozornosti.[1]

V Pekingu americký tým trpěl zraněními, a tak na jeho hlavní tahounky Johnsonovou a Nastiu Liukinovou dolehla největší zátěž reprezentace. Johnsonová vyhrála kvalifikaci jednotlivkyň, ale její tým prohrál s Číňankami, což zopakoval i ve finále družstev. Finále jednotlivkyň se změnilo v očekávaný souboj obou Američanek o zlatou medaili (první pro americkou gymnastku od roku 1984). Liukinová se dostala do vedení po sestavě na kladině a už ho nepustila. Obě gymnastky po závodu potvrzovaly, že rivalita mezi nimi je spíš mediální záležitostí; v olympijské vesnici bydlely ve společném pokoji. Johnsonová po závodu prohlásila: „Nechala jsem tu dnes své srdce a duši. Nastia si zlato zaslouží.“[2]

V bloku finále na jednotlivých nářadích, tentokrát rozloženém do tří dní, se Johnsonová dočkala další stříbrné medaile na prostných za Rumunkou Sandrou Izbasovou. Čekání na olympijské zlato pak ukončila až v závěru olympijského programu, na kladině. Přestože při rozcvičování v tréninkové hale měla problémy a zacvičila svou sestavu až na pošesté, ve finále nechybovala a získala zlato. Splnila si tak sen vybojovat zlatou medaili pro svého trenéra Li Čchiaa, který pochází z Pekingu. „Zakončit tuhle olympiádu tím, že jsem konečně vyhrála zlatou medaili, to je ten nejlepší pocit na světě,“ řekla po svém vítězství, když za ní druhá skončila Liukinová.[3]

Jejím vzorem je Kim Zmeskalová.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. 100 Olympic Athletes To Watch : 7. Shawn Johnson. Time [online]. Srpen 2008 [cit. 2008-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Liukin edges Johnson for all-around gold. NBC Olympics [online]. 2008-08-15 [cit. 2008-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MACUR, Juliet. Johnson Wins Elusive Gold on Balance Beam. New York Times [online]. 2008-08-19 [cit. 2008-12-14]. Dostupné online. (anglicky)