Seznam českých šlechtických rodů, H

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento seznam obsahuje výčet šlechtických rodů, které byly v minulosti spjaty s Českým královstvím Podmínkou uvedení je držba majetku, která byla v minulosti jedním z hlavních atributů šlechty, případně, zejména u šlechty novodobé, jejich služby ve státní správě na území Českého království či podnikatelské aktivity. Platí rovněž, že u šlechty, která nedržela konkrétní nemovitý majetek, jsou uvedeny celé rody, tj. rodiny, které na daném území žily alespoň po dvě generace, nejsou tudíž zahrnuti a počítáni za domácí šlechtu jednotlivci, kteří zde vykonávali pouze určité funkce (politické, vojenské apod.) po přechodnou či krátkou dobu. Nejsou rovněž zahrnuti církevní hodnostáři z řad šlechty, kteří pocházeli ze šlechtických rodů z jiných zemí.

Seznam českých šlechtických rodů – vyberte písmeno,
A B C Č D E F G H Ch I J K L M N O P R Ř S Š T U V W Z Ž

H[editovat | editovat zdroj]

Erb rodu Harrachů. Vyobrazení z erbovníku Johanna Siebmachera.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i j k l m n MAŠEK, Petr. Modrá Krev. Minulost a přítomnost 445 šlechtických rodů v českých zemích. Praha: Nakladatelství Mladá fronta, 2010. 328 s. ISBN 978-80-204-2349-8. 
  2. a b c d e f g h i j k l m n o HALADA, Jan. Lexikon české šlechty III. : Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. Praha: Akropolis, 1994. 240 s. ISBN 80-85770-12-1. 
  3. MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti. Díl I A–M. Praha: Argo, 2010. 668 s. ISBN 978-80-257-0294-9.