Hložkové ze Žampachu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hložkové ze Žampachu
Palác Hložků ze Žampachu erb.JPG
Erb rodu na paláci Hložků ze Žampachu
na Hradčanech v Praze
země České království
tituly Vladykové
zakladatel Petr ze Žampachu
rok založení 13. století
větve rodu Koldové ze Žampachu

Hložkové ze Žampachu jsou starý český vladycký rod, své jméno odvozovali od hradu Žampach ve východních Čechách, podobně jako Žampachové z Potštejna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác Hložků v Kanovnické ulici na Hradčanech

Prvním známým předkem je Petr ze Žampachu, možná se jedná o Petraně ze Zebína, který měl postavit hrad Žampach, o který rod záhy přišel. V průběhu let se rozvětvili do několika linií. Jedna z nich se jmenovala Koldové ze Žampachu. Drželi Bolehošť, Ratibořice, později i statky na Boleslavsku a dalších místech. Sloužili ve funkcích krajských hejtmanů či purkrabích.

Jindřich ze Žampachu bojoval roku 1526 u Moháče, král Ferdinand I. jej jmenoval královským radou. Většina příslušníků rodu žila v poměrné chudobě. Místokomorník Království českého Albrecht Kryštof odkázal svým synům a dcerám roku 1671 větší majetek i poměrně známé jméno. I jeho synové zastávali vyšší dvorské pozice. Albrecht se roku 1683 stal purkrabím Pražského hradu a nechal si v Praze vystavět palác. Další syn Václav Kryštof budoval kariéru od postu místopísaře k místu nejvyššího písaře. Po jejich smrti rod začal upadat a nejsou o něm další zprávy.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Erb Hložků ze Žampachu na průčelí hložkovského paláce v Kanovnické ulici

Na stříbrném podkladu se nachází černá lovecká trubka se zlatým kováním a černobílou šňůrou.

Příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Spojili se s Tetoury z Tetova, Venclíky a dalšími rody.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty : Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. 1. Praha : Akropolis, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola Hložkové ze Žampachu, s. 56.