Selfie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mladá dívka pořizuje selfie z nadhledu
Související informace naleznete také v článku Autoportrét.

Selfie je typ fotografického autoportrétu, pořízeného z ruky za pomocí digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu. Ve slovníku Oxford Dictionaries Online[1] je popsán jako „fotografie sebe sama, běžně pořízená chytrým telefonem nebo webkamerou a nahrána na sociální síť“. Selfies jsou často určena pro publikování na sociálních sítích a sítích pro sdílení fotografií online, jako jsou Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest a Snapchat. V Koreji se často používá termínu selca (zkratka pro „self camera“).[2][3][4] Selfies jsou většinou neformální snímky pořízené „z ruky“ či před zrcadlem. Na snímcích je zobrazen buď fotograf sám, nebo fotograf a tolik lidí, kolik se jich vejde do záběru. Skupinové selfies jsou označovány jako „group selfies“. V dubnu 2013 britský deník the Guardian zahájil natáčení série zvané Thinkfluencer,[5] která dokumentuje fenomén selfie v Británii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Žena pořizující svůj autoportrét v zrcadle asi okolo roku 1900
Ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna se ve svých 13 letech stala jedním z prvních teenagerů fotografující sebe sama za pomocí zrcadla, aby výsledný snímek zaslala příteli. V dopise připojeném k fotografii napsala: „Zachytila jsem tento snímek, dívaje se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.“ Kodak Brownie, 1914

Selfies existují v nestálé podobě přibližně od prvního uvedení přenosného fotoaparátu Kodak Brownie v roce 1900. Tehdejší metoda fotografování využívala zrcadla, kdy byl fotoaparát umístěn na stativ či na blízký objekt. Fotograf zachycuje často sama sebe při nastavování fotoaparátu. Ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna se ve svých 13 letech stala jedním z prvních teenagerů fotografující sebe sama za pomocí zrcadla, aby výsledný snímek zaslala příteli. V dopise připojeném k fotografii napsala: „Zachytila jsem tento snímek, dívaje se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.“

Termín „selfie” byl rozšířen hlavně fotografem Jimem Krausem v roce 2005[6], avšak snímky typu „selfie“ se objevují dlouho před tímto pojmenováním. Na začátku roku 2000, před tím než se stal Facebook dominantní sociální sítí, byly fotografie sebe sama běžné hlavně na MySpace. Spisovatelka Kate Losse[7] líčí situaci v období 2006 až 2009, kdy se stává Facebook více populární než MySpace. Fotky z MySpace, často amatérské, rozmazané, přesvětlené špatným užitím blesku a často focené před zrcadlem v koupelně jsou považovány novými uživateli Facebooku jako projev nevkusu. Oproti tomu jsou portréty objevující se na Facebooku dobře zaostřené, kvalitní a méně formální. Podle Kate Losse vzestup a zpopularizování selfies souvisí hlavně s příchodem dostupné technologie, jako je možnost fotografování předním fotoaparátem mobilního telefonu (iPhone 4, HTC, Samsung) a aplikacemi typu Instagram.

Popularita[editovat | editovat zdroj]

Zpočátku byly selfies populární hlavně mezi mladými lidmi, avšak popularita tohoto fenoménu se rozšířila i na dospělé a dokonce i mezi osobnosti kultury (hlavně v USA a UK).[8] Mezi osobnosti, které publikovali „selfie“, se zařadil i současný papež František.[9] Na internetu se objevují i žebříčky celebrit podle počtu publikovaných „selfies“.[10] Charakter „selfies“ umožňuje celebritám osobnější přístup k šíření své popularity médii, protože autorem fotografie je přímo celebrita.

V prosinci roku 2012 magazín Time zaznamenal, že se slovo selfie objevilo mezi deseti nejpoužívanějšími výrazy roku 2012 (podle „Time top 10 buzzwords“).[11] Přestože selfies existují již roky, teprve roku 2012 se tento termín rozšířil masově. Podle průzkumu z roku 2013, dvě třetiny australských žen ve věku od 18 do 35 let pořizují „selfies“, hlavně pro publikování na Facebooku. Podle ankety výrobce mobilních telefonů a fotoaparátů Samsung vyplývá že 30% veškerých fotografií pořízených lidmi ve věkovém rozpětí 18-24 let tvoří právě selfies. V roku 2013 se slovo „selfie“ stalo natolik běžným, aby bylo zařazeno do online slovníku Oxford English Dictionary v kvartální aktualizaci z dubna 2013 [1][12] a zároveň se stalo slovem roku.[13] Skupinová selfie vyfocená na předávání Oscarů v roce 2014 se stala nejsdílenějším snímkem všech dob, retweetovalo ji přes 2 miliony lidí. Posléze se ale ukázalo, že šlo o úmyslnou reklamu obsahující product placement od Samsungu.

Sociologie[editovat | editovat zdroj]

Půvab „selfies“ vychází z jednoduchosti jejich pořizování a sdílení, ale také z možnosti jak kontrolovat způsob prezentace své osoby na internetu. Mnoho „selfies“ mají pro autora pochvalný charakter, obzvláště pro mezi přátele, od kterých se očekává kladný ohlas na tyto snímky. Avšak studie Facebooku z roku 2013 ukazuje, že časté publikování snímků „selfie“ se týká hlavně uživatelů, kteří mají na síti malou sociální interakci. Přední autor tohoto výzkumu poznamenává, že ti, kteří příliš často publikují fotografie na Facebooku, riskují poškození vztahů v reálném životě. Tedy že uživatelé se až nezdravě pomocí těchto snímků snaží přitáhnout pozornost na svou osobu. Uživatelé aplikace Snapchat posílají svým přátelům záměrně nevábné fotografie sebe samých jako projev humoru. Publikování těchto neatraktivních fotek se stalo běžným v roce 2010, z části díky své humorné povaze, ale v některých případech se jedná o reakci na přílišné narcistní pojetí těla a přemíru sexuality u mnoha „selfies“.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Definice selfie v Oxford Dictionaries online
 2. What are selcas? [online]. Kpopselca, 2013-11-01, [cit. 2013-11-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. K-Drama Dictionary of Words to “Borrow” [online]. Soompi, 2012-11-23, [cit. 2013-09-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Song Hye Kyo Shares a Beautiful "Selca" [online]. DramaFever, 2013-4-4, [cit. 2013-09-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. The Guardian - Thinkfluencer - Epizoda 1
 6. Jim Krause, Photo Idea Index, 2005, Strana 148
 7. Kate Losse, The Return of the Selfie, The New Yorker, 6.5.2013
 8. Adewunmi, Bim (4.2.2013), "The rise and rise of the 'selfie'", The Guardian
 9. Alexander, Harriet. "Pope Francis and the first `Papal selfie`". The Telegraph. 31.8.2013.
 10. Roncero-Menendez, Sandra. "Which Celebrite Take the Most Selfies?", portál Mashable.com, 20.10.2013
 11. Steinmetz, Katy. "Top 10 Buzzwords". The Time. 4.12.2012
 12. Coulthard, Charissa."Self-portraits and social media: The rise of the 'selfie'", BBC News online, 7 June 2013. Ověřeno k 6 April 2013. 
 13. Oxford Dictionaries’ 2013 word of the year is ‘selfie’
 14. http://www.rozhlas.cz/radiowave/spolecnost/_zprava/rozzureny-fotograf-jeho-nejslavnejsi-snimek-mu-nepatri-opice-si-nafotila-selfies--1382362

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]