Schladmingské Taury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schladmingské Taury
Schladminger Tauern
Preber.jpg
Nejvyšší bod2863 m n. m. (Hochgolling)
Poznámkanejvyšší skupina Nízkých Taur

Nadřazená jednotkaNízké Taury
Sousední
jednotky
Rottenmannské Taury, Nockberge, Wölzské Taury, Radstadtské Taury, Dachstein, Dientener Berge

SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
Horninybřidlice, žula, rula
PovodíEnns, Mura
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Preber

Schladmingské Taury jsou pohoří geograficky se řadící do celku Nízké Taury a nachází se na území spolkových zemí Štýrsko a Salcbursko v Rakousku. Nejvyšším vrcholem je Hochgolling (2863 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je na severu vymezeno údolím řeky Enns, na východě jej odděluje od sousedních Rottenmannských a Wölzských Taur silniční sedlo Sölkpass (1790 m), které se nachází na silnici spojující města Großsölk na severu a Murau na jihu. Jižní hranici Schladmingských Taur tvoří údolí řeky Mury. Poslední, západní vymezení horstva je dáno dolinou Taurachtal a silničním sedlem Obertauern (1739 m), které dělí pohoří od sousedních Radstadtských Taur.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Schladmingské Taury pokračují za sedlem Sölkpass a jsou nejvyšším a nejnavštěvovanějším masivem Nízkých Taur. Táhnou se ve směru východ-západ takřka 50 km dlouhým, především hřebenem. Hory zde nabízejí jak ostře formované štíty tak travnaté, oblé vrcholy, jezera a horská plesa, vodopády (Riesachfalle, Stoderwasserfall) a soutěsky.

Významnými dolinami zpřístupňujícími hory od severu jsou: Untertal, Obertal, Preuneggtal a Forstautal. Směrem na jih jsou doliny delší a liduprázdnější: Lesachtal, Göriachtal, Lignitztal a Weisspriachtal.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]


Jezera[editovat | editovat zdroj]

Jezer a ples jsou ve Schladmingských Taurech stovky. Z těch nejvýznamnějších lze jmenovat:

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Uprostřed pohoří leží přírodní chráněná oblast kotle Klafferkessel, kde se na místě prastarého ledovcového dna rozkládá na 30 horských jezer. Klafferkessel sám se skládá z dvou do sebe zasahujících karů (Untere Klaffersee a Obere Klaffersee). Největší jezera tohoto zdejšího přírodního fenoménu jsou Klaffersee a Rauhenbergsee. Přes kotel prochází značená vysokohorská cesta spojující horské chaty Gollinghütte (1611 m) a Preintalerhütte (1657 m).

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Preintalerhütte

Pohoří je velmi dobře komunikačně dostupné zejména v údolí Ennstal, kde vede silnice č. 320 a železniční trať. Zde se také nachází hlavní turistické centrum oblasti, město Schladming. Nejvýznamnějším turistickým centrem hor v jejich západní části je zimní středisko Obertauern (1739 m), kde se nachází celé soustavy lanovek a lyžařských vleků, množství sjezdových tratí, ale i hotelů, penzionů a řada atrakcí (squash, golf atd.). Obertauern nabízí také další sportovní aktivity jako je např. 18 km upravených běžeckých stop a hustá síť turisticky značených cest.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]