Radstadtské Taury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Radstadtské Taury
Radstädter Tauern

Nejvyšší bod Weißeck (2 711 m n. m.)

Nadřazená jednotka Nízké Taury
Sousední
jednotky
Schladmingské Taury, Nockberge, Vysoké Taury, Dientener Berge

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Horniny břidlice, žula
Povodí Enns, Mura, Salzach

Radstadtské Taury jsou pohoří geograficky se řadící do celku Nízké Taury, ve spolkové republice Salcbursko v Rakousku. Nejvyšším vrcholem je Weißeck (2711 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Radstadtské Taury jsou na východě odděleny od sousedních, vyšších Schladmingských Taur sedlem Obertauern (1739 m), ležící na horské silnici č. 99 spojující města Radstädt a Sankt Michael im Lungau. Severní hranici pohoří tvoří počátek údolí řeky Enns, která zde pramení, a řeka Salzach tekoucí podél severní hranice dále na západ. Na západě je prostor Radstadtských Taur vymezen dolinou Grossarlbachtal, která je dělí od zaledněných Vysokých Taur.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Radstadské Taury jsou nejzápadnější skupinou Nízkých Taur, rozkládající se mezi silničním sedlem Obertauern a údolím potoka Grossarl Bach na západě. Toto horstvo se již vyznačuje drsnějším charakterem a tvoří jakýsi přirozený přechod k navazujícím, mnohem vyšším Vysokým Taurám (na jihovýchodě je to skupina Hafner a na východě Ankogel). Nejvyšším vrcholem je Weiseck (2711 m) ležící v jižní rozsoše ve východní části pohoří.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Vodopis[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je poměrně bohaté na jezera a menší plesa, ležící vysoko v horách. Zřejmě nejvýznamnější vodní plochy oblasti jsou jezera Schlierer Almsee (1490 m) ležící v dolině Hinterriedingtal pod jižní stěnou hory Mosermandl (2680 m), Zauchensee (1339 m) ležící na konci doliny Zauchental a divoké Tappenkarsee (1762 m) na východě hor. Další, menší jezera jsou: Zaunersee, Essersee, Jäggersee, Neukarsee, Blausee, Wildsee, Fuchssee, Steinsee aj. Pod jihovýchodní stěnou hory Kraxenkogel (2436 m) se nachází, ve výšce 1735 m, pramen významné rakouské řeky Enns.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Jistě nejvýznamnějším turistickým centerm hor je zimní středisko Obertauern (1739 m), kde se nachází celé soustavy lanovek a lyžařských vleků, množství sjezdových tratí, ale i hotelů, penzionů a řada atrakcí (squash, golf atd.). Obertauern nabízí také další sportovní aktivity jako je např. 18 km upravených běžeckých stop a hustá síť turisticky značených cest.

Opěrnými body pro výstupy na místní vrcholy jsou město Wagrain (sever území, oblast Kleinarl), údolí Zederhaustal (jihovýchod území, hřeben Hochfeind - Weisseneck), zimní středisko u jezera Zauchensee (sever území, oblast Steinfeldspitze, Strimskogel) a údolí Riedingbachtal umožňuje přístup k vrcholům Mosermandl, Weisseck v centru pohoří.

Panorama Obertauern