Radstadtské Taury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Radstadtské Taury
Radstädter Tauern

Nejvyšší bod Weißeck (2 711 m n. m.)

Nadřazená jednotka Nízké Taury
Sousední
jednotky
Schladmingské Taury, Nockberge, Vysoké Taury, Dientener Berge

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Horniny břidlice, žula
Povodí Enns, Mura, Salzach
Souřadnice 47°8′ s. š., 13°22′48″ v. d.

Radstadtské Taury jsou pohoří geograficky se řadící do celku Nízké Taury, ve spolkové republice Salcbursko v Rakousku. Nejvyšším vrcholem je Weißeck (2711 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Radstadtské Taury jsou na východě odděleny od sousedních, vyšších Schladmingských Taur sedlem Obertauern (1739 m), ležící na horské silnici č. 99 spojující města Radstädt a Sankt Michael im Lungau. Severní hranici pohoří tvoří počátek údolí řeky Enns, která zde pramení, a řeka Salzach tekoucí podél severní hranice dále na západ. Na západě je prostor Radstadtských Taur vymezen dolinou Grossarlbachtal, která je dělí od zaledněných Vysokých Taur.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Radstadské Taury jsou nejzápadnější skupinou Nízkých Taur, rozkládající se mezi silničním sedlem Obertauern a údolím potoka Grossarl Bach na západě. Toto horstvo se již vyznačuje drsnějším charakterem a tvoří jakýsi přirozený přechod k navazujícím, mnohem vyšším Vysokým Taurám (na jihovýchodě je to skupina Hafner a na východě Ankogel). Nejvyšším vrcholem je Weiseck (2711 m) ležící v jižní rozsoše ve východní části pohoří.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Vodopis[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je poměrně bohaté na jezera a menší plesa, ležící vysoko v horách. Zřejmě nejvýznamnější vodní plochy oblasti jsou jezera Schlierer Almsee (1490 m) ležící v dolině Hinterriedingtal pod jižní stěnou hory Mosermandl (2680 m), Zauchensee (1339 m) ležící na konci doliny Zauchental a divoké Tappenkarsee (1762 m) na východě hor. Další, menší jezera jsou: Zaunersee, Essersee, Jäggersee, Neukarsee, Blausee, Wildsee, Fuchssee, Steinsee aj. Pod jihovýchodní stěnou hory Kraxenkogel (2436 m) se nachází, ve výšce 1735 m, pramen významné rakouské řeky Enns.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Jistě nejvýznamnějším turistickým centerm hor je zimní středisko Obertauern (1739 m), kde se nachází celé soustavy lanovek a lyžařských vleků, množství sjezdových tratí, ale i hotelů, penzionů a řada atrakcí (squash, golf atd.). Obertauern nabízí také další sportovní aktivity jako je např. 18 km upravených běžeckých stop a hustá síť turisticky značených cest.

Opěrnými body pro výstupy na místní vrcholy jsou město Wagrain (sever území, oblast Kleinarl), údolí Zederhaustal (jihovýchod území, hřeben Hochfeind - Weisseneck), zimní středisko u jezera Zauchensee (sever území, oblast Steinfeldspitze, Strimskogel) a údolí Riedingbachtal umožňuje přístup k vrcholům Mosermandl, Weisseck v centru pohoří.

Panorama Obertauern