Wölzské Taury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wölzské Taury
Wölzer Tauern

Nejvyšší bod 2 475 m n. m. (Rettlkirchspitze)

Nadřazená jednotka Nízké Taury
Sousední
jednotky
Schladmingské Taury, Nockberge, Rottenmannské Taury

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Horniny břidlice, žula
Povodí Mura
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wölzské Taury jsou pohoří nacházející se v Rakousku ve spolkové republice Štýrsko. Geograficky se řadí pod celek Nízké Taury. Nejvyšším vrcholem masivu je Rettlkirchspitze (2475 m n. m.) ležící na jihovýchodě pohoří. Hlavními stavebními prvky horstva jsou krystalické horniny (břidlice, žula).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Wölzské Taury jsou na jihu vymezeny údolím řeky Mury, východ a severovýchod pohoří odděluje od sousedních Rottenmannských Taur dolina Bretsteintal, severní hranice území není pevně dána a hory se zde prolínají s Rottenmannskými Taurami. Západní hranice je tvořena spojnicí silničního sedla Sölkpass (1790 m) s na jihu ležícím městem Murau.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Charakterem je pohoří velmi podobné Rottenmanským Taurám. Hlavní páteř zde tvoří souvislý hřeben dlouhý 10 km, ve kterém se nalézají z části skalnaté či travnaté vrcholy. Obecně však platí, že čím více na jih tím jsou hory nižší a méně dramatické. Pohoří je velmi málo navštěvované, za což vděčí i faktu, že především k jihu jsou doliny velmi dlouhé. Do nitra hor vede několik sjízdných asfaltových silnic (Hintereggbachtal, Schöttlbachtal, Bretsteintal aj.). Pohoří je poměrně bohaté na vodu, ať už v podobě tekoucích potoků nebo horských ples (Fischegelsee, Fischsee, Wildsee).

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

( v závorkách je uvedena nadmořská výška )

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Hlavním turistickým centrem pohoří je městečko Oberwölz Stadt (828 m n. m.), ležící na jihu. Ve městě se nachází historický zámek Rothenfels, kemp a koupaliště. Startovním místem pro horskou turistiku v západní části pohoří je sedlo Sölkpass a na východě je to obec Oberzeiring (932 m n. m.), kde se nalézají lázně a doly na stříbro.

Chaty[editovat | editovat zdroj]

V pohoří Wölzské Taury je k dispozici poměrně dost horských chat.