Saponát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Saponáty (též detergenty) jsou látky používané k čištění a mytí. Snižují povrchové napětí rozpouštědel, usnadňují tak rozpouštění a odstraňování nečistot. Jedná se o látku kyselou, reaguje s antokyany změnou barvy na růžovo červenou barvu.

Snižuje povrchovou či mezifázovou energii a proto se samovolně koncentruje ve fázovém rozhraní. Část molekuly je nerozpustná ve vodě (lipofilní) a přitahuje tukové látky (např. olej a nečistotu). Druhá část molekuly je ve vodě rozpustná. Nečistota je tedy obklopena hydrofilními zakončeními, která se po styku s vodou odplaví i s nečistotou.

Většinou se pod tímto názvem myslí syntetické tenzidy, vyráběné z vyšších alifatických nebo aromatických uhlovodíků, získaných z ropy a dehtu, ze syntetických mastných kyselin, aminů, amidů, nitrilů a dalších látek. Neporušují živočišná vlákna, nejsou citlivé na tvrdou vodu, mají vyšší dispergační schopnost, lepší smáčivost a perou v nižších koncentracích a za nižších teplot než mýdlo.

Saponáty se rozdělují podle charakteru aktivní skupiny molekuly tenzidu, které mohou být:

Mohou obsahovat řadu různých dráždivých chemických látek. Jsou obtížně biologicky odbouratelné, čímž ohrožují životní prostředí. Některé také obsahují fosfáty, jejichž únik do odpadních vod vyvolává jev zvaný eutrofizace. Podporují růst vodních řas, které hubí ryby.

Související články[editovat | editovat zdroj]