Kyselina cholová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
kyselina cholová
Cholsäure.svg
Obecné
Systematický název
  • 3α,7α,12α-trihydroxy-5β-cholan-24-ová kyselina
  • (4R)-4-[(3R,5S,7R,8R,9S,10S,12S,13R,14S,17R)-3,7,12-trihydroxy-10,13-dimethylhexadekahydro-1H-cyklopenta[a]fenantren-17-yl]pentanová kyselina
Sumární vzorec C24H40O5
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 408,288 u
Bezpečnost
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
[1]
Varování[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyselina cholová je základní žlučová kyselina. Jedná se o pevnou látku v podobě bezbarvých lístků nebo bílého prášku. Velmi slabě se rozpouští ve vodě, dobře v ethanolu[2]. Při použití jako aditivum do potravin se označuje jako E1000.

Kyselina cholová se syntetizuje v játrechcholesterolu. Před uvolněním do žluči se ukládá navázaná na koenzym A a konjugovaná s glycinem a taurinem[3].

Použití v medicíně[editovat | editovat zdroj]

Protizánětlivé účinky[editovat | editovat zdroj]

Kyselina cholová má protizánětlivé účinky, aplikuje-li se jako suspenze ve vazelinové bázi na zanícené klouby nebo hemoroidy. Může mít výhodu oproti kortikosteroidním přípravkům v menších nežádoucích účincích a širším terapeutickém záběru[4].

Antimikrobiální aktivita derivátů[editovat | editovat zdroj]

Některé kationové deriváty kyseliny cholové vykazují silnou baktericidní aktivitu proti multirezistentním gramnegativním a grampozitivním bakteriím. Jiné takové sloučeniny mají jen nízkou účinnost, zvyšují však permeabilitu membrány tak, že mohou hydrofobní antibiotika (např. erythromycin nebo rifampicin) pronikat do bakterií a výrazně tak zesilují citlivost bakterií vůči těmto antibiotikům[5].

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]