V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Sancho Aragonský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sancho Aragonský
D. Sancho de Aragão, conde da Cerdanha- The Portuguese Genealogy (Genealogia dos Reis de Portugal).jpg
Narození 1161
Úmrtí 1223 (ve věku 61–62 let)
Povolání regent
Manžel(ka) Sancha de Lara
Děti Nuño Sánchez
Rodiče Ramon Berenguer IV. Barcelonský a Petronila Aragonská
Příbuzní Alfons II. Aragonský, Guillermo Berenguer de Barcelona, Pedro de Aragón, Ramon Berenguer IV. Provensálský a Dulce Aragonská (sourozenci)
Funkce regent
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres Sanchovy pečeti

Příbuzenstvo
otec Ramon Berenguer IV. Barcelonský
matka Petronila Aragonská
I. manželka Ermesinda z Rocabertí
II. manželka Sancha Núñez de Lara
syn Nuño Sánchez

Sancho Aragonský (katalánsky Sanç de Barcelona i d'Aragó nebo Sanç I de Cerdanya, Provença i Rosselló-Cerdanya, 11611226)[1] byl provensálský hrabě a hrabě z Cerdanye a Roussillonu. Po smrti Pedra II. v bitvě u Muretu se stal regentem aragonského království.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl nejmladším synem barcelonského hraběte Ramona Berenguera IV. a Petronily, jediné dcery aragonského krále Ramira II. a Anežky z Poitou. Roku 1167 získal od regentské rady vládnoucí po dobu nezletilosti infanta Alfonse hrabství Cerdanye. Roku 1176 se společně s bratrem Ramonem podílel na výpravě do Nice a Janova, která podráždila toulouské sousedy. Po Ramonově úkladné vraždě dubnu 1181 se Sancho stal pánem provensálského hrabství[1] a roku 1185 je po něm převzal synovec Alfons II.

Po katastrofální bitvě u Muretu, ve které zemřel Sanchův synovec, král Pedro II., byl pětiletý následník trůnu Jakub již dva roky v rukou vítězného Šimona z Montfortu.[2] Na základě Sanchovy apelace na papeže se chlapec dostal zpět do Aragonie na hrad Monzón, kde byl svěřen templářskému řádu. Sancho se stal regentem království. Během doby svého regentství se pokusil inovovovat daňový systém a vedl řadu vojenských výprav na území Akvitánie, kde se pokoušel potlačit rozpínavost křižáků pod vedením Šimona z Montfortu. V čele království vydržel do roku 1218, kdy byl šlechtickou opozicí donucen k rezignaci.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]