Samsonova kašna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Samsonova kašna
Samsonova kašna v Českých Budějovicích, v pozadí radnice
Samsonova kašna v Českých Budějovicích,
v pozadí radnice
Základní údaje
AutorJosef Dietrich
Rok vznikuDesetiletí od 1720
Kód památky28776/3-815 (PkMISSezObrWD)
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Samsonova kašna
Samsonova kašna
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Samsonova socha

Samsonova kašna (z let 17211727) je barokní kašna stojící na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Je jednou z největších svého druhu v zemi a představuje významnou památku a symbol města.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Základem fontány je kamenná nádrž s charakteristickým barokním půdorysem (při značném zjednodušení se blíží osmiúhelníku) o velkolepém průměru 17 metrů. V jejím středu vystupuje z vodní hladiny hranolový sokl se čtyřmi chrliči na bočních stranách, na němž stojí čtyři postavy atlantů podpírajících rozměrnou kruhovou mísu ze které v jejím středu, na samém vrcholu celé kašny, vyrůstá podstavec s plastikou představující biblického Samsona krotícího lva. Samson přitom hledí na sever ku Praze.

Na obrubě základní nádrže jsou umístěny ještě čtyři ozdobné kamenné vázy. Okolo celé kašny je pak po obvodu rozmístěno 24 kamenných sloupků, spojených masivním řetězem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

S rostoucím počtem obyvatel Budějovic v 16. a 17. století se rovněž úměrně zvyšovala spotřeba vody sloužící domácnostem i hospodářským a řemeslným účelům. S tím souvisely také rostoucí komplikace se zásobováním města vodou. Roku 1716 proto městská rada rozhodla vybudovat ve městě kašnu, z níž by byla voda rozváděna do některých ulic. Pro kašnu bylo vybráno místo uprostřed náměstí (původně zde stával pranýř), aby zde kromě praktického využití vhodně sloužila také k ozdobě.

Návrh technického řešení nové kašny zpracoval jezuita František Baugut z Jindřichova Hradce. Kamenickými pracemi byl pověřen budějovický mistr Zachariáš Horn, sochařskou výzdobou pak Josef Dietrich (působící od roku 1710 v Budějovicích), který je autorem i dalších sochařských děl ve městě. Vlastní práce na kašně probíhaly v letech 17211727.

Horní mušli k zachycování vody vytesal mistr Horn přímo v kamenolomu poblíž Besednice u Trhových Svinů, odkud byla roku 1722 i přes komplikace, způsobené jejími velkými rozměry, dopravena do města. Hornovou prací jsou i čtyři ozdobné vázy a kamenné sloupky okolo kašny. Josef Dietrich vytesal plastiku Samsona krotícího lva, čtyři atlanty podpírající mušli a čtyři chrliče vody.

Voda byla do kašny čerpána z Vltavy, na jejímž pravém břehu byla za tímto účelem vybudována Vodárenská věž, dokončená roku 1724. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.

Svému praktickému poslání sloužila kašna velmi dlouho, a to i v zimních obdobích, kdy byla přikrývána, aby voda nezamrzala ani při velmi nízkých teplotách.

V roce 1990 prošla kašna rekonstrukcí, během níž byly původní sochy nahrazeny kopiemi od Ivana Tláška. Originální sochařská díla z kašny jsou nyní na českobudějovické radnici, Samson v přízemí a čtveřice chrličů na nádvoří.

Kašna je vyhlášena jako kulturní památka České republiky.

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní průměr osmiúhelníkové kašny má cca 15m, objem je 237 m³, z toho využitelných 200 m³.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Již samotný námět je poněkud kontroverzní, kdy údajně Samson reprezentuje Habsburky kteří krotí českého lva.

Zakrývání kašny

Poloha uprostřed náměstí dělá z kašny jeden ze symbolů města, a proto je čas od času využita i jiným způsobem, což není vždy kladně přijímáno veřejností:

Na jaře 2015 bojoval českobudějovický hokejový klub o postup do extraligy. Během baráže byla socha Samsona oblečena do hokejového dresu.[1]

V září 2016 byla kašna zakryta v rámci výstavy Vnímání kruhovou stěnou a byla přístupná pouze po lávce z pořádajícího Domu umění.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Schinko, Milan Binder:Českobudějovické náměstí, aneb Samsonova kašna, Bludný kámen a 48 domů

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]