Radnice (České Budějovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Českobudějovická radnice
Ceske-Budejovice-town-hall.jpg
Základní informace
Sloh barokní architektura
Poloha
Adresa České Budějovice 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Náměstí Přemysla Otakara II.
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 27916/3-636 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fasáda radnice

Radnice v Českých Budějovicích na jihozápadním rohu náměstí Přemysla Otakara II. byla postavena v letech 17271730. Od roku 1988 je chráněnou kulturní památkou.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Z původního umístění na nároží Biskupské a Radniční ulice byl úřad v letech 14171433 přemístěn do tzv. Knollova domu, ke kterému byl na konci 15. století připojen Terczebuchovský dům, načež byly obě budovy propojeny a několikrát stavebně upravovány. Při požárech v letech 1641 a 1655 došlo na budově k vážným škodám a již na počátku dvacátých let 18. století se uvažovalo o celkové přestavbě. Poté, co byl radními roku 1727 odmítnut návrh schwarzenberského políra Pavla Kolečného z Třeboně, který byl již autorem Samsonovy kašny, byla postavena v barokním stylu podle plánů architekta Antona Erharda Martinelliho v realizaci právě Pavla Kolečného. V přízemí se dochovaly starší gotickérenesanční prostory s půlkruhovými klenbami.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Radnice má tři věže s hodinami na té nejvyšší, prostřední, a zdobnou fasádu s chrliči. Její průčelí je bohatě zdobené a na atice stojí sochy čtyř měšťanských ctností: Moudrosti, Opatrnosti, Statečnosti a Spravedlnosti. Od roku 1995 je na prostřední věži umístěna počítačem řízená zvonkohra, kterou tvoří 16 zvonků o váze 8-60 kg. Zaznít na ní může až osmdesát hudebních motivů, jež se mění dle části dne nebo ročního období, vždy však nejprve zaznívá píseň K Budějicům cesta. Zhotovena byla pasovskou firmou Perner, která ve městě působila už v období 17721945.

V objektu se nacházejí významná výtvarná díla, např. freska Šalamounova soudu v obřadní síni či originály soch barokního sochaře Josefa Dietricha.[3]

Služby[editovat | editovat zdroj]

V radnici a přilehlých budovách sídlí magistrát města. Budova má dva hlavní vchody, z nichž jeden slouží především jako průchod do obřadního sálu využívaného ke svatebním obřadům a oficiálním setkáním, a druhým se vstupuje na nádvoří a do prostor magistrátu a místního turistického informačního centra.

Magistrát města každoročně pořádá ve spojení s radnicí řadu akcí pro veřejnost včetně komentovaných prohlídek budovy nebo koncertů, radničních trhů a divadelních představení na radničním nádvoří.[4]

Na střeše radnice jsou umístěny úly. Získaný med je používán jako reprezentační dárek pro oficiální návštěvy.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rathaus (Budweis) na německé Wikipedii.

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-03-19]. Identifikátor záznamu 139188 : radnice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. STANDA(AT)SSTUDIO.CZ, Stanislav Schwarz, sStudio.cz - Komplexní internetové služby, http://www.sstudio.cz,. radnice | ENCYKLOPEDIE ČESKÝCH BUDĚJOVIC. encyklopedie.c-budejovice.cz [online]. [cit. 2017-12-31]. Dostupné online. (česky) 
  3. S.R.O., as4u.cz,. Radnice - České Budějovice - Architektonické památky - Městská architektura - Česká republika - Jihočeský kraj. www.historickasidla.cz [online]. [cit. 2017-12-31]. Dostupné online. (česky) 
  4. S.R.O., World Media Partners,. České Budějovice - radnice. www.inbudejovice.cz [online]. [cit. 2017-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-06-29. (česky) 
  5. Včelám se na střeše radnice daří. Vlastní med má i Jihočeská univerzita. Jižní Čechy teď [online]. [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]