Přeskočit na obsah

Salomon Kleiner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Salomon Kleiner
Narození4. března 1700
Augsburg
Úmrtí25. března 1761 (ve věku 61 let)
Vídeň
Povoláníkreslíř, mědirytec, architekt, rytec leptů, vydavatel, umělec, rytec, tiskař, krajinář, grafik a malíř
Významná dílaHofbibliothek
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salomon Kleiner (4. března 1700, Augsburg25. března 1761, Vídeň) byl německým kreslířem a rytcem architektury, který působil především ve Vídni.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Kleiner byl synem prokurátora a pozdějšího notáře stejného jména, který přišel do Augsburgu z Lindau. Jeho matka, Maria Rosina Roggin narozená v Augsburgu, zemřela záhy po jeho narození. Jako 15 či 16letý nastoupil do učení k augsburskému mědirytci Johannu Augustu Corvinovi (1683–1738).

Od roku 1720 žil ve Vídni, kam ho poslal augsburští nakladatelé Johann Andreas Pfeffel a Jeremias Wolff (1663–1724) kreslit kláštery, kostely, světské stavby, ulice a náměstí císařského města. Jeho reprodukce vídeňských vedut z let 1724 a 1737 byly vydávány ve velkém nákladu. Vídeň opouštěl několikrát na delší dobu, když dostal objednávky na kreslení jiných míst. V letech 1723–1726 kreslil zámky rodiny Schönborn (Zámek Weißenstein v Pommersfelden, a Schönbornský dvůr a letohrádek Favorite v Mohuči). Jeho práce byly vysoce ceněny a v roce 1724 získal titul "inženýr kurfiřtství Mohučského" (Chur-Mainzischer Ingenieur).

Po této zakázce se vrátil pravděpodobně roku 1727 do Vídně a pokračoval v práci na vedutách. V roce 1744 vznikly jeho mědirytiny kláštera Göttweig.

Od roku 1746 působil jako profesor v "Theresianumu". Po roce 1750 vznikly ilustrace Monumenta Augustae Domus Austriacae.

Kleiner bydlel ve Vídni v Josefstadtu. Tam také zemřel v domě "U zlatého hada".

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho veduty a zobrazení architektury, které prováděl pro knížecí a bohaté zákazníky, měly především reprezentační účel. Pro pečlivost a věrnost detailu jsou to dnes cenné doklady dobového urbanismu. V mnoha případech jsou jeho rytiny dnes jediným dokladem o podobě staveb (často i s originálním vybavení a nábytkem). Kleinerovo dílo je především jedinečným dokladem barokní architektury v jižním Německu a Rakousku.

  • Memorables De l'incomparable Heros de nôtre Siecle ou Representation exacte des Edifices et Jardins de Son Altesse Serenissime Monseigneur Le Prince EUGENE FRANCOIS Duc de Savoye et de Piemont … (Zámek Belveder a přilehlé zahrady (1731–1740)), augsburské vydání dědiců Jeremias Wolff, (Městská knihovna Mohan (Sign. 731 f 1 (R))

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salomon Kleiner na německé Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]