SPYDER

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odpalovací zařízení systému SPYDER-SR na podvozku Tatra

SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) je izraelský mobilní protiletadlový raketový systém krátkého až středního dosahu, vyvinutý společností Rafael Advanced Defense Systems ve spolupráci s Israel Aerospace Industries (IAI). Ve vztahu k programu SPYDER je Rafael hlavním dodavatelem a IAI hlavním subdodavatelem.

SPYDER je protiletadlový raketový systém schopný působit proti nízkoletícím cílům v podobě letounů, vrtulníků, bezpilotních prostředků a přesně naváděné munice. Zajišťuje protivzdušnou obranu stacionárních objektů i mobilních jednotek na bojišti. Systém může být instalován na podvozku nákladních automobilů Tatra, Mercedes-Benz Actros, MAN TGS, Scania nebo Dongfeng. Výzbroj představují protiletadlové řízené střely země-vzduch typu Python (konkrétně Python-5 a Derby), které jsou prakticky shodné se střelami vzduch-vzduch stejného typu.

SPYDER je nabízen ve dvou základních provedeních: SPYDER-SR (Short Range – krátký dosah) a SPYDER-MR (Medium Range – střední dosah). Oba systémy se vyznačují krátkou reakční dobou a schopností působit za každého počasí v rámci propojené informační sítě několika samohybných odpalovacích zařízení. Typická baterie sestává z ústředního místa velení a řízení, šesti odpalovacích zařízení a zásobovacího vozidla. SPYDER-SR využívá radar EL/M-2106 ATAR, zatímco v případě SPYDER-MR se jedná o typ EL/M-2084 MMR (který používá izraelská armáda v rámci systému Iron Dome).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku SPYDER na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]