Sü-čou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sü-čou
徐州
Poloha
Souřadnice
StátČínaČína Čína
provincieŤiang-su
Sü-čou
Sü-čou
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11 259 km²
Počet obyvatel8 577 225 (2010)
Hustota zalidnění761,8 obyv./km²
Etnické složeníChanové
Správa
StarostaČchou Ťie-ken (周铁根)
Oficiální webwww.xz.gov.cn
Telefonní předvolba0516
PSČ221000(Centrum města), 221000(ostatní čtvrtě)
Označení vozidel苏C
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sü-čou (čínsky pchin-jinem Xúzhōu, znaky 徐州), v minulosti též Pcheng-čcheng (čínsky pchin-jinem Péngchéng, znaky 彭城), je čtvrtá největší městská prefektura čínské provincie Ťiang-su. Je důležitým dopravním centrem s přímým dálničním a železničním spojením s provinciemi Che-nan a Šan-tung, přístavním městem Lien-jün-kang a Šanghají. Je zde železniční stanice na vysokorychlostní trati Peking–Šanghaj.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za dynastií Sia a Šang (cca 2200–1600 př. n. l.) místní obyvatelstvo Číňané nazývali Tung-i (doslova „východní barbaři“) nebo Chuaj-i a opakovaně s nimi bojovali. Celá oblast byla podle řeky Chuaj nazývána Chuaj-jang. V období Jar a podzimů se na místě Sü-čou nalézaly malé rybářské a rolnické vesnice a města, kraj byl ovládán státem Pchi, pak Pcheng, nějakou dobu bylo Sü-čou hlavním městem státu Sü. Později se oblast nalézala na styku hranic států Čchu, Wu a Čchi. V období válčících států se zde prosadil vliv státu Čchu.

Z okresu Pchej, dnes spadajícího pod Sü-čou, pocházel Liou Pang, zakladatel dynastie Chan. V počátcích chanské říše bylo Sü-čou začleněno do vazalského knížectví Čchu, které se roku 154 př. n. l. zúčastnilo neúspěšného povstání osmi knížat. Hrob rebelského knížete Liou Wu byl nedávno objeven nedaleko města.

Po změnách toku Žluté řeky za dynastie Sung, kvůli opakovaným záplavám, odčerpání živin a zasolování půdy, poklesla úrodnost půdy v regionu.

V letech 1948–1949 proběhla v oblasti jedna z nejdůležitějších bitev čínské občanské války, porážka Čankajškových armád v ní otevřela komunistům cestu na Nanking, metropoli protivníka.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Městská prefektura Sü-čou se člení na deset celků okresní úrovně:

Administrativní členění městské prefektury Sü-čou

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xuzhou na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]