Sü-čou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sü-čou
徐州
Poloha
Souřadnice
Stát Čína Čína
provincie Ťiang-su
Sü-čou
Sü-čou
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 11 258 km²
Počet obyvatel 9 409 500 (prefektura)  1 829 300 (město) (2007)
Správa
Oficiální web www.xz.gov.cn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sü-čou (čínsky: znaky 徐州, pchin-jin Xúzhōu), v minulosti též Pcheng-čcheng (čínsky: znaky 彭城, pchin-jin Péngchéng), je čtvrtá největší městská prefektura čínské provincie Ťiang-su. Je důležitým dopravním centrem s přímým dálničním a železničním spojením s provinciemi Che-nan a Šan-tung, přístavním městem Lien-jün-kang a Šanghají. Je zde železniční stanice na vysokorychlostní trati Peking – Šanghaj.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za dynastií Sia a Šang (cca 2200–1600 př. n. l.) místní obyvatelstvo Číňané nazývali Tung-i (doslova „východní barbaři“) nebo Chuaj-i a opakovaně s nimi bojovali. Celá oblast byla podle řeky Chuaj nazývána Chuaj-jang. V období Jar a podzimů se na místě Sü-čou nalézaly malé rybářské a rolnické vesnice a města, kraj byl ovládán státem Pchi, pak Pcheng, nějakou dobu bylo Sü-čou hlavním městem státu Sü. Později se oblast nalézala na styku hranic států Čchu, Wu a Čchi. V období válčících států se zde prosadil vliv státu Čchu.

Z okresu Pchej, dnes spadajícího pod Sü-čou, pocházel Liou Pang, zakladatel dynastie Chan. V počátcích chanské říše bylo Sü-čou začleněno do vazalského knížectví Čchu, které se roku 154 př. n. l. zúčastnilo neúspěšného povstání osmi knížat. Hrob rebelského knížete Liou Wu byl nedávno objeven nedaleko města.

Po změnách toku Žluté řeky za dynastie Sung, kvůli opakovaným záplavám, odčerpání živin a zasolování půdy, poklesla úrodnost půdy v regionu.

V letech 1948–1949 proběhla v oblasti jedna z nejdůležitějších bitev čínské občanské války, porážka Čankajškových armád v ní otevřela komunistům cestu na Nanking, metropoli protivníka.

Administrativní rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Městská prefektura Sü-čou se dělí na pět distriktů (Jün-lung, 云龙区; Ku-lou, 鼓楼区; Tchung-šan, 铜山区; Ťia-wang, 贾汪区 a Čchüan-šan, 泉山区), dva městské okresy (Pchi-čou, 邳州市; Sin-i, 新沂市) a tři okresy (Suej-ning, 睢宁县; Pchej, 沛县; Feng, 丰县).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xuzhou na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]