Síh Williamsův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSíh Williamsův
alternativní popis obrázku chybí
Síh Williamsův v řece McKenzie, v Oregonu.
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádlososovití (Salmoniformes)
Čeleďlososovití (Salmonidae)
RodProsopium
Binomické jméno
Prosopium williamsoni
(Girard, 1856)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Síh Williamsův (Prosopium williamsoni, mountain whitefish) je jednou z nejrozšířenějších lososovitých ryb na západě Severní Ameriky.

Tvar těla síhů Williamsových se podobá tělu kaprovitých, odlišit se dá podle lososovité tukové ploutve. Tělo je štíhlé a téměř válečkovité, především stříbrné s odleskem olivově zelené. Na krátké hlavě se nachází malá ústa pod čenichem. Může být až 70 cm dlouhý a 2,9 kg těžký.

Je rybou horských proudů a jezer, upřednostňuje čistou, chladnou vodu a velkou hloubku, alespoň jednoho metru. V jezeře Tahoe žijí tak téměř až u dna. Živiny nachází také u dna, kde ocasní a prsní ploutví rozmíchává půdu a odkrývá larvy, hlemýždě, raky nebo různonožce. Hlavní chod mají večer, ve dne si ale také občas něco uloví. Jedí především v poloviční hloubce, ale mohou se dostat až k hladině, kde rádi loví jepice.

Třecí období je pak mezi říjnem a začátkem prosince, při teplotách od dvou do šesti stupňů Celsia. Ryby hledají oblasti hrubého štěrku nebo říčního štěrku v minimální hloubce 75 cm a nakladou neadhezivní vajíčka, která klesají do štěrbin. Vejce se vyvíjejí šest až deset týdnů přes zimu a mláďata se líhnou až na jaře.

Síhové Williamsovi se objevují po celém západě Severní Ameriky, na severu až v řece Mackenzie a úmoří Hudsonova zálivu, dále v řece Columbii a v horních tocích řek Missouri a Colorado.

Přestože za dob Indiánů byl tento druh jejich důležitým živobytím, v moderní době se stává méně dostupným, nejspíš kvůli přetížení vod, ve kterých žije. Je také velice populární rybářskou atrakcí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mountain whitefish na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]