Rudolf Hásek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Hásek
Narození 4. října 1890
Těpeře (Železný Brod)
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 15. června 1993 (ve věku 102 let)
Toronto
KanadaKanada Kanada
Vojenská kariéra
Hodnost podplukovník
Doba služby 1914–1918
Sloužil Československé legie na Rusi
Složka pěchota
Jednotka 1. úderný prapor
Války 1. světová válka
Bitvy Nižněudinsk 1918
Vyznamenání Řád Milána Rastislava Štefánika III. třídy

Rudolf Hásek (4. října 1890 Těpeře u Železného Brodu15. června 1993 Toronto) byl československý legionář, významný exportér bižuterie a druhoválečný odbojář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Během první světové války působil v legiích v Rusku.[1] Jako velitel 1. úderného praporu se zúčastnil bojů proti bolševikům na transsibiřské magistrále (např. u Nižněudinsku v roce 1918[2]) a zpět do vlasti se dostal mezi posledními až v roce 1920. Předcházela tomu dlouhá anabáze přes půl světa (Vladivostok – Kanada – Československo).[3]

Za první republiky pracoval v rodinné obchodní firmě. V roce 1922 založil se svým bratrem Jaroslavem nynější Komenského ulici v Jablonci nad Nisou exportní firmu Bratří Háskové a postupně se vypracovali v jedny z největších exportérů bižuterie, jejíž výroba je pro Železnobrodsko a Jablonecko typická. Ve většinově německé společnosti zaměstnávali převážně české obyvatele. Na přelomu 20. a 30. let si nechali (opět společně s bratrem Jaroslavem) v Jablonci nad Nisou vystavět reprezentativní obydlí, tzv. Háskovy vily.[4] Ta Rudolfova je považována za jednu z nejkrásnějších ukázek aerodynamického funkcionalismu vratislavské školy a je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod číslem rejstříku 18366/5-4788. Autorem byl architekt Oldřich Liska.

Po záboru Sudet se přestěhoval i se svou firmou z Jablonce nad Nisou do Železného Brodu, kde se zapojil do odboje. 3. května 1945, kdy vypuklo v Železném Brodě úspěšné povstání proti okupační moci, se stal velitelem města.

Po skončení války se bratři vrátili do Jablonce nad Nisou a pokračovali v podnikání. Rudolf Hásek se stal čelnem Grémia exportérů a jeho bratr podnikal časté cesty do zahraničí. Po únoru 1948 byla rodině firma zabavena, a tak emigroval do Kanady, kde dál úspěšně podnikal.

V roce 1992 obdržel Řád Milana Rastislava Štefánika III. třídy.[5] Stal se také čestným občanem Železného Brodu.

Reference[editovat | editovat zdroj]