Rudolf Formis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Formis
Narození 1896 nebo 1894
Stuttgart
Úmrtí 1935 nebo 23. ledna 1935
Slapy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Formis (25. prosince 1894, Stuttgart23. ledna 1935, Slapy) byl německý inženýr radiotechnik, zavražděný kvůli protinacistickému rozhlasovému vysílání z Čech.

Radiotelegrafií se zabýval už za 1. světové války, kdy sloužil v německé armádě. Po válce vystudoval radiotechniku na vysoké škole. Stal se technickým ředitelem rozhlasové stanice ve Stuttgartu. Při Hitlerově projevu přerušil vysílání a následkem toho byl zatčen a odvezen do koncentračního tábora. Odtud uprchl a v dubnu 1934 se mu podařilo dostat do Československa.

Tam začal pracovat ve skupině Černá fronta svého známého Strassera, která se odštěpila od NSDAP. V hotelu Záhoří poblíž Slapů vytvořil tajnou vysílací stanici, kterou od konce listopadu 1934 šířil do nacistického Německa pořady zaměřené proti nacistickému režimu, k vysílání používal podobnou vlnovou délku jako německý státní rozhlas.

V lednu roku 1935 byli do Čech vysláni němečtí agenti, jeho působiště bylo vyzrazeno udavači. Agentům se jej podařilo 23. ledna i přes jeho ozbrojený odpor přímo v hotelu zastřelit a následně se vrátit zpátky do Německa. Formis byl pohřben na hřbitově ve Slapech.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CÍLEK, Roman. Výstřely v hotelu Záhoří. Brno: Moba, 1995.  cit. dle Příběh Ing. Formise na Slapy.cz