Roy D. Bridges

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Roy Dunbard Bridges, Jr.
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození19. července 1943 (80 let)
Místo narozeníAtlanta, Georgie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Čas ve vesmíru7 dní 22 hodin 45 minut
Kosmonaut od7. července 1980
MiseSTS-51-F
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roy Dunbard Bridges, Jr. (* 19. července 1943 Atlanta, Georgie) je americký astronaut, který absolvoval v roce 1985 let v raketoplánu Challenger a tím se stal 174. člověkem ve vesmíru. Byl také ředitelem Kennedyho vesmírného střediska a také Langley Research Center americké NASA.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Stal se vojákem z povolání. Vysokoškolské vzdělání získal na United States Air Force Academy a Purdue University, školy ukončil s doktorským titulem roku 2001. V týmu astronautů byl už od roku 1980, prodělal výcvik, v roce 1985 absolvoval i svůj let. Ještě příští rok se připravoval k misi STS-61-F, po havárii Challengeru však byl let zrušen.

Znovu se vrátil k NASA v roce 1997, pracoval na mysu Canaveral jako ředitel Kennedyho kosmického střediska v letech 1997-2003. Získal hodnost generála. V roce 2003 letech odešel do Langley Research Center v Hamptonu ve Virginii. I zde byl ředitelem. Funkce se v roce 2005 vzdal a odešel do penze.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V létě roku 1985 odstartoval z Floridy raketoplán Challenger ke svému osmému letu. Na palubě byla tato posádka: Charles Fullerton, plukovník Roy Bridges, Karl Henize, Franklin Musgrave, Anthony England, Loren Acton a John-David Bartoe. Sebou měli mj.Spacelab 2. I přes řadu technických problémů plán experimentů byl splněn a sedmidenní mise tak byla zakončena přistáním na základně Edwards v Kalifornii úspěšně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]