Loren Acton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Loren Wilber Acton
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození7. března 1936 (88 let)
Místo narozeníMontana, USA
Předchozí
zaměstnání
Fyzik
Čas ve vesmíru7 dní 22 hodin 45 minut
Kosmonaut od1978
MiseSTS-51-F
Znaky misí
Kosmonaut do1992
Pozdější zaměstnáníFyzik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Loren Wilber Acton (* 7. března 1936, Lewistown, Montana, USA) je bývalý americký astronaut, který letěl v raketoplánu Challenger v roce 1985.

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

V Montaně vystudoval High School v Billings a State College v Bozemanu. Poté absolvoval vysokoškolské studium na University of Colorado at Boulder, kde získal titul doktora astrofyziky. Následně získal zaměstnání u Lockheed Palo Alto, zde setrval od roku 1964 do r. 1993. V průběhu let se přihlásil k NASA. V týmu připravujících se amerických astronautů byl od roku 1978 (bylo mu 42 let).

Po svém letu do vesmíru zůstal ještě rok u NASA, načež se v roce 1986 vrátil ke své práci u firmy Lockheed. Ve svých 57 letech, v roce 1993 nastoupil jako profesor v Montaně na univerzitu (Montana State University), kde také vystudoval inženýrství.

Je ženatý s Evelyn, rozenou Oldenburger a má dvě děti, jmenují se Cheryl a Stanley.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Letěl pouze jednou a to v roce 1985. Byl zapsán do kosmonautických seznamů jako 177. člověk ve vesmíru. Jednalo se o sedmidenní let na palubě raketoplánu Challenger s misí STS-51-F s laboratoří Spacelab. V sedmičlenné posádce raketoplánu s ním odstartovali velitel Charles Fullerton, dále pak Roy Bridges, Story Musgrave, Anthony England, Karl Henize a John-David Bartoe. Na oběžné fráze prováděli astrofyzikální pokusy, sledovali Slunce a hvězdy v rentgenovém a infračerveném oboru spektra. Přistáli na základně Edwards v Kalifornii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]