Přeskočit na obsah

Story Musgrave

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Franklin Story Musgrave
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození19. srpna 1935 (88 let)
Místo narozeníBoston, Massachusetts, USA
Předchozí
zaměstnání
lékař
Čas ve vesmíru53d 09h 55m
Kosmonaut od1967
MiseSTS-6, STS-51-F, STS-33, STS-44, STS-61, STS-80
Znaky misí
Kosmonaut do1997
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franklin Story Musgrave (* 19. srpna 1935 v Bostonu, Massachusetts, USA)[1] je americký astronaut z programů Skylab a letů s raketoplány STS.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval syracuskou univerzitu (Syracuse University) a roku 1958 zde získal titul inženýra matematiky a statistiky. Pak pokračoval jednoročním studiem na kalifornské univerzitě v Los Angeles (University of California), v roce 1959 si odtud odnesl diplom z výpočetní techniky. O šest let později v roce 1964 ukončil Marietta College, kolumbijskou univerzitu (Columbia University), odtud si odnesl doktorát z oboru medicíny. A poté pokračoval už pátou vysokou školou, na univerzitě v Kentucky (University of Kentucky) obhájil zanedlouho doktorát fyziologie. Sloužil pak v americkém námořnictvu a dostal se roku 1967 do šesté skupiny astronautů.[2]. Byl vědeckým pracovníkem v záložní posádce Skylabu 2, pak se přeškolil pro raketoplány a s nimi začal do kosmu létat. Byl 116. člověkem ve vesmíru. Je ženatý (manželka Patricia) a má pět dětí.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl s Challengerem, pětidenní mise STS-6. Start byl z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral, přistání na vojenské základně Edwards v Kalifornii. Čtyřčlenná posádka měla toto složení: Paul Weitz jako velitel, pilot plk. Karol Bobko a letoví specialisté dr. Story Musgrave a Donald Peterson. Na oběžné dráze vypustili družici TDRS-A.

Za dva roky letěl s Challengerem opět. Tentokrát byla posádka sedmičlenná: plukovník Charles Fullerton jako velitel, pilot plukovník Roy Bridges, dále dr. Karl Henize, dr. Franklin Musgrave, dr. Anthony England, dr. Loren Acton a dr. John Bartoe. Do vesmíru letěli s laboratoří Spacelab 2. let byl téměř osmidenní, start i cíl jako předchozí STS-6.

Třetí výprava STS-33-D byla až za čtyři roky po předchozí. Letěl tentokrát v raketoplánu Discovery, byl to přísně tajný let placený a připravený armádou. Posádka: plk. Frederick Gregory, pilot plk. John Blaha, dále kpt. Manley Carter, dr. Franklin Musgrave, Kathryn Thorntonová. Během letu vypustili špionážní družici typu Magnum. Start i přistání na stejných místech, jako předešlé lety.

Počtvrté letěl v roce 1991 na raketoplánu Atlantis, mise STS-44-A. Velitelem byl opět plk. USAF Frederick Gregory a pilotem plk. USAF Terrence Henricks, dále letěli plk.James Voss, kpt. Mario Runco Jr., dr. Story Musgrave., nadpraporčík Thomas Hennen. I tento let měl vojenské poslání. Byla vypuštěna vojenská družice DSP Block 14. Během letu se na dráze míjeli s observatoří MIR, z níž je sovětská posádka pozdravila. Start i cíl mise byl na stejných místech, jako předchozí lety.

Pátý, desetidenní let absolvoval na moderním raketoplánu Endeavour v roce 1993. Mise STS-61 měla jeden hlavní úkol, opravit Hubbleův vesmírný dalekohled (HST). Zajistila to bezchybně posádka ve složení plk. Richard Covey, kpt. Kenneth Bowersox, dr. Story F. Musgrave, dr. Kathryn Thorntonová , Claude Nicollier, dr. Jeffrey Hoffman a Thomas Akers. I tentokrát byl start na Floridě a přistání v Kalifornii.

Na poslední výpravu (STS-80) se vydal na palubě raketoplánu Columbia v roce 1996, tedy ve věku 61 let a byla to cesta nejdelší, 18denní. Při této cestě vypustili na oběžnou dráhu dvě družice. Během tohoto letu, který trval 18 dní (původní plán byl 16 dní), posádka vypustila a opět zachytila dvě vědecké družice - ORFEUS-SPAS II a WSF-3. Posádka byla pětičlenná ve složení : Kenneth Cockrell, Kent Rominger, Tamara Jerniganová, Thomas Jones a Story Musgrave. Netradičně kvůli počasí bylo přistání na Floridě.

Během svých šesti letů v období 13 let ve vesmíru na oběžné dráze Země strávil 53 dní.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Rok po ukončení své kariéry astronauta z NASA odešel a stal se komentátorem amerických stanic CNN a PBS Nova. V roce 1997 bydlel na Floridě v Kissimmee.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 455. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]