Donald Peterson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Donald Herold Peterson
Donald Peterson-NASA-file-photo.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 22. října 1933 (84 let)
Místo narození Winona, Mississippi, USA
Čas ve vesmíru 5 dní 0 hodin 24 minut
Kosmonaut od 14. srpna 1969
Mise STS-6
Znaky misí Znak mise
Kosmonaut do března 1978

Donald Herold Peterson (* 22. října 1933, Winona, Mississippi, Spojené státy americké)[1] je bývalý americký důstojník a kosmonaut z programu MOL a letu s raketoplánem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole se rozhodl pro povolání v armádě. Vystudoval vojenskou akademii (United States Military Academy) a poté technologický institut vojenského letectva (Air Force Institute of Technology), obor nukleární fyziku. Zde získal titul inženýra. Později si vzdělání doplnil na USAF Test Pilot School. Byl vybrán pro vojenský program MOL a později (1969) již v hodnosti plukovníka amerického vojenského letectva přeřazen do týmu kosmonautů s cílem letů na raketoplánech. Používal přezdívku Don. Je ženatý a má tři děti.[2]

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Stal se 117. člověkem ve vesmíru v dubnu 1983, když raketoplán Challenger s Donem na palubě odstartoval z Kennedyho kosmického střediska na mysu Canaveral k pětidenní misi STS-6. Ve čtyřčlenné posádce s ním byli: Paul Weitz, Karol Bobko a Story Musgrave. Během letu vypustili družici TDRS A. Přistáli na základně Edwards v Kalifornii.

Po ukončení letů[editovat | editovat zdroj]

Ve svých šedesáti letech se stal prezidentem společnosti Aerospace Operations Consultants, Inc., Seabrook, v Texasu a byl jím do roku 1999.

V roce 2001 se zapojil do společenského programu Kennedyho kosmického střediska na Floridě nazvaného „Dine with an Astronaut“ (Povečeřte s astronautem).[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 359. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 456. 
  3. Tomáš Přibyl. KOSMOS - NEWS č. 25 - Večeře s kosmonautem [online]. [cit. 2008-03-07]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]