Charles Fullerton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Gordon Fullerton
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození11. října 1936
Místo narozeníRochester, New York, USA
Datum úmrtí21. srpna 2013 (ve věku 76 let)
Místo úmrtíLancaster, Kalifornie, USA
Předchozí
zaměstnání
Inženýr
HodnostPlukovník USAF
Čas ve vesmíru15 dní 22 hodin 50 minut
Kosmonaut od1966
MiseSTS-3, STS-51-F
Znaky misíZnak miseZnak mise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Gordon Fullerton (11. října 1936 Rochesteru, New York, USA[1]21. srpna 2013 Lancaster, Kalifornie, USA) byl americký vojenský letec a astronaut, účastník programu MOL a letů raketoplánů Space Shuttle.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole následovalo studium vysokoškolské. Na kalifornském technologickém institutu (California Institute of Technology) dokončil studium v roce 1967 s diplomem strojního inženýra. Poté absolvoval letecký výcvik na základně Edwards (USAF, Aerospace Research Pilot School, Edwards AFB). V roce 1966 byl vybrán pro program MOL a v roce 1969 se dostal do sedmé skupiny amerických astronautů při NASA. V té době už byl podplukovník amerického vojenského letectva Charles Fullerton ženatý (manželka Marie Jeannete) a měl dvě děti, dceru Molly a syna Andrewa.[2]

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Jako 106. člověk odstartoval plukovník USAF Fullerton do vesmíru na palubě raketoplánu Columbia na jaře roku 1983. Byl to třetí zkušební let STS-3 se startem na mysu Canaveral. Na programu byly testy manipulátoru RMS (Remote Manipulator System). Velitelem lodě byl astronaut Jack Lousma, letěli jen dva.

Podruhé letěl v raketoplánu Challenger o 3,5 roku později již jako velitel letu. V sedmičlenné posádce kromě něj byli plukovník Roy Bridges, dr. Karl Henize, dr. Franklin Musgrave, dr. Anthony England, dr. Loren Acton a dr. John-David Bartoe. Během letu vypustili a později zas zachytili malou družici PDP. Hlavním a také splněným cílem bylo vynést další část laboratoře Spacelab.

Ve vesmíru strávil během svých dvou letů 15 dní.

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

Zůstal v různých řídících funkcích u NASA až do roku 2007 a to jak v Houstonu, tak na Edwardsově základně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 454. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]