Roger Bannister

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Roger Bannister
Narození 23. března 1929 (87 let)
Harrow
Alma mater Exeter College
Merton College
Imperial College London
Povolání běžec na středně dlouhé tratě, autor autobiografie, lékař, atlet a neurolog
Ocenění komandér Řádu britského impéria
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Mistrovství Evropy v atletice
bronz ME 1950 běh na 800 m
zlato ME 1954 běh na 1500 m

Sir Roger Bannister (* 23. března 1929, Harrow, Spojené království) je někdejší anglický atlet, kterého proslavilo pokoření hranice 4 minut v běhu na 1 míli. Po skončení kariéry se začal naplno věnovat medicíně, stal se významným neurologem.

Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 Bannister zaběhl britský rekord na 1500 metrů, nicméně nevyhrál medaili, kterou očekával. To posílilo jeho odhodlání stát se prvním, kdo doběhne do cíle 1 míle v čase pod 4 minuty.

Dlouho odolávající hranice padla 6. května 1954 v Oxfordu. Když hlasatel oznámil „Čas je tři ...", jásot několika tisíc diváků pohltil detaily výsledku. Nový rekord měl podobu 3:59,4 min. Bannister jej přitom dosáhl při malém objemu tréninku, protože v té době již pracoval jako začínající lékař. Jeho výkon znamenal prolomení psychologické bariéry: rekord zůstal platný jen 46 dní. (Současný světový rekord drží od roku 1999 Maročan Hicham El Guerrouj časem 3:43,13 min.)

Závod přinesl posun ještě v jednom aspektu – Bannisterovi jej tehdy rozbíhali vodiči Chris Brasher a Chris Chataway. Překonání rekordu odstartovalo rozvoj využívání vodičů při vrcholných běžeckých soutěžích na středních a dlouhých tratích.

Bannister se později stal váženým neurologem. Když byl dotázán, zda ze všeho, čeho v životě dosáhl, je nejvíce hrdý na svou rekordní míli, odpověděl, že více hrdosti cítí na svůj příspěvek akademické medicíně v oblasti výzkumu reakcí nervové soustavy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace z článků en:Roger Bannister a en:Mile run na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]