Roger Bannister

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Roger Bannister
Narození 23. března 1929 (88 let)
Harrow
Alma mater Exeter College
Merton College
Imperial College London
Ocenění komandér Řádu britského impéria
Knight Bachelor
Companion of Honour
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Mistrovství Evropy v atletice
bronz ME 1950 běh na 800 m
zlato ME 1954 běh na 1500 m

Sir Roger Bannister (* 23. března 1929, Harrow, Spojené království) je někdejší anglický atlet, kterého proslavilo pokoření hranice 4 minut v běhu na 1 míli. Po skončení kariéry se začal naplno věnovat medicíně, stal se významným neurologem.

Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 Bannister zaběhl britský rekord na 1500 metrů, nicméně nevyhrál medaili, kterou očekával. To posílilo jeho odhodlání stát se prvním, kdo doběhne do cíle 1 míle v čase pod 4 minuty.

Dlouho odolávající hranice padla 6. května 1954 v Oxfordu. Když hlasatel oznámil „Čas je tři ...", jásot několika tisíc diváků pohltil detaily výsledku. Nový rekord měl podobu 3:59,4 min. Bannister jej přitom dosáhl při malém objemu tréninku, protože v té době již pracoval jako začínající lékař. Jeho výkon znamenal prolomení psychologické bariéry: rekord zůstal platný jen 46 dní. (Současný světový rekord drží od roku 1999 Maročan Hicham El Guerrouj časem 3:43,13 min.)

Závod přinesl posun ještě v jednom aspektu – Bannisterovi jej tehdy rozbíhali vodiči Chris Brasher a Chris Chataway. Překonání rekordu odstartovalo rozvoj využívání vodičů při vrcholných běžeckých soutěžích na středních a dlouhých tratích.

Bannister se později stal váženým neurologem. Když byl dotázán, zda ze všeho, čeho v životě dosáhl, je nejvíce hrdý na svou rekordní míli, odpověděl, že více hrdosti cítí na svůj příspěvek akademické medicíně v oblasti výzkumu reakcí nervové soustavy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace z článků en:Roger Bannister a en:Mile run na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]