Robert Kowalski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Kowalski
Robert Kowalski.jpg
Narození 15. května 1941 (78 let)
Bridgeport
Alma mater Edinburská univerzita
University of Bridgeport
Chicagská univerzita
Stanfordova univerzita
Varšavská univerzita
Zaměstnavatelé Královská univerzita v Londýně
Edinburská univerzita
Ocenění List of Fellows of the Association for Computing Machinery (2001)
IJCAI Award for Research Excellence (2011)
ACM Fellow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Anthony Kowalski také Bob Kowalski (* 15. května 1941 Bridgeport, Connecticut) je americký vědec zabývající se logikou a informatikou. Jeho předci jsou polského původu. Převážnou část své kariéry strávil ve Spojeném království. Jeho jméno je nejvíce spojováno s vývojem logického programování, především procedurální interpretací Hornových klauzulí. Byl jedním z prvních vývojářů abduktivního logického programování, ve kterém jsou logické programy rozšířeny o integritní omezení a nedefinované abduktivní predikáty.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vzdělání dosáhl na Chicagské univerzitě, na univerzitě v Bridgeportu získal v roce 1963 titul bakalář. Titul Magistr v matematice získal v roce 1966 na Stanfordově univerzitě a poté na Varšavské univerzitě. Na univerzitě v Edingurgu získal v roce 1970 doktorský titul v informatice.

V letech 1970 až 1975 působil jako výzkumný pracovník na univerzitě v Edinburgu. Od roku 1975 byl členem profesorké stolice na Královské univerzitě v Londýně v oboru počítačová logika. V roce 1999 získal post emeritního profesora. Roku 1991 byl dosazen na pozici výzkumného pracovníka Americké asociace pro umělou Inteligenci. O 8 let později se věnoval práci pro evropskou koordinační komisi pro umělou inteligenci a následovně pro Asociaci pro počítačovou techniku.

Svému výzkumu se věnoval společně s Donaldem Kuehnerem. Jeho jméno je spojováno s příspěvky věnovanými logickému programování, počínaje procedurální interpretací Hornových klauzulí. Přispěl k vývoji minimálního modelu a sémantiky pevného bodu Hornových klauzulí za asistence Maartena van Emdena. S Marekem Sergotem vyvinul aplikaci logického programování a s Farivem Sadrim prostředek, v němž je víra reprezentována logickými programy a cíle omezením integrity. Je jedním z prvních vývojářů abdukovaného logického programování, v němž jsou logické programy rozšířeny omezením integrity a nedefinovatelnými, abdukovanými výroky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]