Robert Kowalski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Kowalski
Robert Kowalski.jpg
Narození 15. května 1941 (76 let)
Bridgeport
Alma mater Univerzita v Edinburghu
Chicagská univerzita
Stanfordova univerzita
University of Bridgeport
Zaměstnavatel Imperial College London
Ocenění IJCAI Award for Research Excellence (2011)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Anthony Kowalski (Bob Kowalski, narozen 15. května 1941, Bridgeport, Connecticut, USA) se zabývá logikou a počítačovou vědou. Má polské předky a většinu své kariéry strávil ve Velké Británii. Jeho jméno je asi nejvíce spojováno s vývojem logického programování, počínaje procedurální interpretací Hornových klauzulí. Kowalski byl jedním z prvních vývojářů abduktivního logického programování, ve kterém jsou logické programy rozšířeny o integritní omezení a nedefinované abduktivní predikáty.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vzdělání dosáhl na univerzitách v Chicagu, Bridgeportu (titul bakalář v matematice, 1963), dále ve Stanfordu (titul Magistr v matematice, 1966), a poté na Varšavské univerzitě, a na univerzitě v Edingurgu (doktorský titul v informatice, 1970).

V letech 19701975 působil jako výzkumný pracovník na univerzitě v Edinburgu. Od roku 1975 byl členem profesorké stolice na Imperial College London v oboru počítačová logika. V roce 1999 získal post emeritního profesora.

Roku 1991 byl dosazen na pozici výzkumného pracovníka Americké Asociace pro Umělou Inteligenci. O 8 let později se věnoval práci pro Evropskou koordinační komisi pro umělou inteligenci a následovně pro Asociaci pro počítačovou techniku.

Svému výzkumu se věnoval společně s Donaldem Kuehnerem. Jeho jméno je ovšem nejvíce spojováno s příspěvky věnovanými logickému programování, počínaje procedurální interpretací Hornových klauzulí.

Zasloužil se také o vyvinutí minimálního modelu a sémantiku pevného bodu Hornových klauzulí za asistence Maartena van Emdena. S Marekem Sergotem vyvinul aplikaci logického programování a s Farivem Sadrim prostředek, v němž je víra reprezentována logickými programy a cíle omezením integrity.

Kowalski byl jedním z prvních vývojářů abdukovaného logického programování, v němž jsou logické programy rozšířeny omezením integrity a nedefinovatelnými, abdukovanými výroky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]