Přeskočit na obsah

Robert Kiyosaki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Kiyosaki
Robert Kiyosaki (2006)
Robert Kiyosaki (2006)
Narození8. dubna 1947 (77 let)
Hilo
Povoláníspisovatel, podnikatel, investor
Alma materUniversity of Hawaii at Hilo
United States Merchant Marine Academy
Střední škola v Hilo
Významná dílaBohatý táta, chudý táta
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ124349634
OceněníLetecká medaile
Manžel(ka)Kim Kiyosaki
PodpisPodpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Toru Kiyosaki (japonsky: 清崎徹, narozen 8. dubna 1947 Havaj, USA) je americký podnikatel a autor knih, známý svým bestsellerem Bohatý táta, chudý táta.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Robert Toru Kiyosaki se narodil na Havajských ostrovech. Je japonský Američan čtvrté generace, který pochází z prominentní chudé učitelské rodiny. Jeho otec byl představitelem školství ve státě Havaj. Jako malý chlapec se seznámil se svým celoživotním přítelem Mikem, jehož otec zasvěcoval oba chlapce již od malička do tajů podnikání a investic. Právě zde začíná příběh největšího Kiyosakiho knižního bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“.

Po střední škole nastoupil Robert na námořní obchodní akademii v New Yorku a po promoci vstoupil do námořní pěchoty a odešel do Vietnamu jako důstojník a pilot vrtulníku. Jeho obchodní kariéra začala až po návratu z války. Nejprve pracoval jako prodavač kopírek ve firmě Xerox.

V roce 1977 založil společnost, která zavedla na trh první velcronylonovou peněženku pro surfaře. Ačkoli byla ze začátku firma úspěšná a produkt vydělal přes milión dolarů, brzy poté zkrachovala. Jak sám Robert uvádí – jeho aktiva byla větší, než kolik byl v té době schopen zvládnout. Po prvotním neúspěchu si sehnal licenci na výrobu peněženek a trik s logy známých heavymetalových hudebních skupin jako Iron Maiden, Judas Priest apod. Produkt byl opět úspěšný, ale firma nedokázala dlouhodobě konkurovat a nakonec byl Robert nucen spojit svůj podnik s konkurencí a poskytnout jí licenci. Po zkušenostech, které získal, založil úspěšnou mezinárodní společnost Rich Dad Company, Inc., která prodává vzdělávací produkty a knihy na téma „jak zbohatnout“ po celém světě.

Mezi další Robertův byznys patří dnes především nemovitosti a také rozvoj menších společností, přesto jeho opravdovou vášní je vyučování.

Robert společně se svou manželkou Kim odešel ve věku 47 let do důchodu.[zdroj?] Jeho životním krédem je: „Nepracujte pro peníze, nechte peníze, ať pracují pro vás“.

R. Kiyosaki je autorem stolní hry Cashflow, na kterou v Americe získal patent.

Robert vychází z poznatků:

  • když člověk čte, zapamatujete si v průměru 10–20 % obsahu
  • když člověk poslouchá přednášku, zapamatuje si jen 20–30 %
  • když člověk něco aktivně dělá, zapamatuje si až 60–70 %.

Na základě těchto poznatků se rozhodl Robert Kiyosaki vytvořit stolní hru Cashflow, která pomáhá lidem porozumět funkci peněz v jejich životě. Hlavní výhodou této hry je možnost hrát ve 2–7 hráčích a tím podporovat diskusi o penězích mezi známými, v rodině nebo v práci.

Hra je sestavena z Hrací desky, kartiček „Nicotnosti“, „Trh“, „Malý obchod“ a „Velký obchod“, hrací karty, na které si člověk dělá vlastní účetnictví, kostek obdobných jako z Člověče, nezlob se! a figurek vymodelovaných do tvaru krysy.

Hrací plocha je rozdělena na 2 dráhy – Krysí závod a Rychlodráhu bohatých. Každý hráč začíná jako v reálném životě, na nule – v Krysím závodě. Krysí závod se neustále točí kolem „Nicotností“, což jsou běžné výdaje, které vás v životě nikam finančně nedostanou, menších obchodních příležitostí, spekulací a vyplácení zaměstnanecké výplaty. Na této dráze je vaším úkolem nahromadit z menších obchodních příležitostí dostatečný pasívní příjem, aby pokryl všechny vaše měsíční výdaje. Měsíční výdaje si v této hře vybíráte společně se zaměstnáním, které chcete zastupovat.

Jakmile se vám podaří nahromadit vyšší pasívní příjem, než jsou vaše celkové měsíční výdaje, vstupujete na Rychlodráhu bohatých. Tímto krokem se váš pasívní příjem automaticky vynásobí 100 a vy z hodu na hod získáváte možnost podílet se na velmi lukrativních obchodních příležitostech.

Cíle hry mohou být 2: buď přesun z Krysího závodu nebo koupě vlastního snu, který si člověk určí na začátku hry. Záleží na domluvě hráčů.

Hra v mnoha lidech vyvolává silné emoce, neboť se na hru přenášejí některé lidské vlastnosti související s jejich finančním životem.

Je také autorem mnoha knih, z nichž jsou nejznámější tyto:

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]