Člověče, nezlob se!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Člověče, nezlob se!
Počet hráčů 2 a více
Doporučený věk 4
Rok vydání 1896
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Člověče, nezlob se! (německy Mensch ärgere Dich nicht) je dětská desková hra pro dva a více hráčů, hrát ji mohou ale i dospělí.[1] Jde o jednu z nejrozšířenějších stolních her na světě.

Herní plán

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hra má svůj původ v prastaré indické hře Pačísí, známé již v 7. století. Do Evropy se nejprve dostala přes Srí Lanku, Persii a Palestinu do Španělska, kde byla známá jako Parchis, ale většího rozšíření nedosáhla.

Podruhé přivezli hru do Evropy na konci 19. století Angličané a to přímo z Indie, která tehdy byla jejich koloniálním panstvím. Patentována a na trh uvedena pak byla pod názvem Ludo (z latinského ludus: hra) v roce 1896 a to v podobě a s pravidly, která jsou v podstatě shodná s dnešními.

Trvalý úspěch a rozšíření nejen v Evropě, ale též ve Spojených státech amerických přinesl hře až německý obchodník Josef Friedrich Schmidt, který hru krátce před první světovou válkou vydal pod názvem Mensch, ärgere dich nicht (Člověče, nezlob se).[2] Známá je ale i pod názvem Eile mit Weile (Spěchej pomalu).[3]

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Všechny figurky jsou před začátkem hry umístěny ve startovním domečku, který je barevně vyznačen stejnou barvou, jakou jsou označeny 4 figurky hráče.

Cílem hry je dovést své figurky jedné barvy ze startovního pole do cílového domečku. To lze pouze tak, že figurka musí projít postupně všemi poli na obvodu hracího plánu. Každý hráč posune při svém tahu figurku o tolik bodů, kolik padlo při jeho hodu kostkou. Skončí-li s figurkou na políčku obsazeném cizí figurkou, je tato odstraněna ze hry a vrácena zpět do startovního domečku. Na políčko obsazené figurkou stejné barvy vstoupit nelze.

K nasazení figurky na startovní pole je potřeba hodit šestku. Nemá-li hráč nasazenou žádnou figurku, hází kostkou do té doby, dokud nepadne šestka, maximálně však třikrát. Pokud ani po třetím hodu nepadne šestka, pokračuje ve hře další hráč. Na začátku hry se první figurka umisťuje na startovní pole okamžitě.

Během hry po hozené šestce hází hráč kostkou ještě jednou a posune jednu zvolenou figurku o součet bodů při obou hodech.

Vyhrává ten hráč, který první oběhne hrací plán všemi svými figurkami a umístí je do cílového domečku. Ostatní hráči poté obvykle pokračují ve hře a hrají tak o další pořadí.

Existuje více variant hracího plánu hry. Nejznámější hrací plán je ve tvaru kříže a je určen pro maximálně 4 hráče, větší hra má tvar šestiúhelníku a je určena až pro 6 hráčů. Také existuje plán ve tvaru osmiúhelníku a je určen pro 8 hráčů. Hra Člověče, nezlob se! je určena hráčům od tří let.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V Česku se v roce 1997 podnikatel Přemysl Chmelař pokusil o registraci Člověče, nezlob se! jako chráněné značky. Úřad průmyslového vlastnictví po třech letech žádost odmítl a jeho rozhodnutí postupně potvrdily všechny soudy včetně Vrchního soudu.[4]

Zvláštní alternativou je tzv. „Matfyzácké člověče, nezlob se!“, vhodné především pro 4 hráče. V tomto případě každý hráč začíná se čtyřmi figurkami různých barev (všichni hráči disponují stejnou sadou) a snaží se do chlívečku dostat opět 4 figurky různých barev, přičemž po hracím plánu může pohybovat kteroukoli figurkou barvy, kterou nemá ani v domečku ani ve chlívečku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZAPLETAL, Miloš. Velká kniha deskových her. Praha: Mladá Fronta, 1991. ISBN 80-204-0188-1. Kapitola Pačísí, s. 136-137. 
  2. PIJANOWSKI, Lech; PIJANOWSKI, Wojciech. Encyklopedie světových her. Praha: Universum, 2008. ISBN 978-80-242-2225-7. Kapitola Člověče, nezlob se, s. 145-148. 
  3. Podnikatel neuspěl v milionovém sporu o hru Člověče, nezlob se, CeskeNoviny.cz, 22. srpna 2011
  4. Stát vyhrál soudní při o Člověče, nezlob se. Patří všem – aktuálně.cz, 21. 1. 2010

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]