Rob Halford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rob Halford
Základní informace
Rodné jméno Robert John Arthur Halford
Narození 25. srpna 1951 (66 let)
Původ Anglie Birmingham, Anglie
Žánry heavy metal
Povolání zpěvák, skladatel
Aktivní roky 1973 - dosud
Příbuzná témata Judas Priest
Fight
2wo
Halford
Black Sabbath
Sídlo Phoenix
Web robhalford.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert John Arthur „Rob“ Halford (* 25. srpna, 1951, Birmingham, Anglie) je zpěvák metalové skupiny Judas Priest. Je znám pro svůj hlas s velkým notovým rozsahem a vysoce položenými křiky.[zdroj?]

Protože se významně zasadil o rockovou a metalovou muziku a je brán za nejlepšího metalového zpěváka, bývá nazýván „Metalový Bůh“ (Metal God).[zdroj?]

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v části Walsall města Birmingham. Než se připojil ke skupině Judas Priest, účinkoval ve skupinách Hiroshima, Abraxas, Thark, Lord Lucifer a Athens Wood.

V roce 1993 opustil Judas Priest a vydál se realizovat své hudební sny na sólové dráze. Nejprve založil kapelu Fight, s níž vydal v roce 1994 u Sony Music desku War of Words obsahující 12 skladeb. Další deska pod hlavičkou Fight - A Small Deadly Space již zdaleka nedosahovala kvalit jeho předchozí tvorby a promítlo se to i do její prodejnosti.[zdroj?] Za zmínku stojí, že na projektu Fight s Halfordem spolupracoval i další člen Judas Priest, Scott Travis.

V roce 1998 se, kromě veřejného sdělení své homosexuality,[1] i nadobro zřekl své metalové minulosti a experimentoval na desce Voyeurs pod hlavičkou nového projektu 2wo. V této době, kromě tvorby pro něj netypické hudby, došlo i ke změně jeho image. Brzy však zjistil, že tudy cesta nevede a založil novou skupinu, opět svým směřováním odlišnou od předchozí. Rozhodl se pojmenovat ji jednoduše Halford a vrátit se s ní ke kořenům.

S kapelou Halford v roce 2000 nahrál Heavy metalové album Resurrection, které obsahuje i skladbu The One You Love To Hate, v níž zpívá duet s kolegou z heavy branže, Brucem Dickinsonem. Deska se stala senzací ro(c)ku a ve srovnání s tehdy aktuální deskou Robovy ex-kapely Judas Priest, Jugulator s přehledem vyhrála.

V souladu s pořekadlem „Železo se má kout dokud je žhavé“[zdroj?] Halford vydali následujícího roku živé dvojalbum Live Insurrection. Netrpělivě očekávaným počinem se stalo Crucible (2002), jež je věrné metalovým kořenům, nebojí se však experimentu a často hraničí s prog-metalem.[zdroj?] Deska se stala metalovým albem roku a Rob Halford se tak vrátil na špici metalového žánru. V roce 2003 se vrátil zpět do Judas Priest.

Vzhled a kousky[editovat | editovat zdroj]

Rob Halford na Harleyi

Halford měl ze začátku, jako většina metalových zpěváků, dlouhé vlasy. Později mu však začaly vypadávat, a tak si je nakrátko ostříhal; v 90. letech si hlavu vyholil úplně. Byl to právě on, kdo zavedl pro metal typickou módu: kožené oblečení, bundu "křivák", cvočky, pyramidy atd. Jeho oblíbeným kouskem je příjezd na pódium motorkou Harley-Davidson.[zdroj?]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Judas Priest[editovat | editovat zdroj]

Fight[editovat | editovat zdroj]

2wo[editovat | editovat zdroj]

Halford[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Rob Halford Discusses Sexuality Publicly for the First Time", MTV News, 5 February 1998. Ověřeno k 24 May 2010. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]