Rob Halford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rob Halford
HalfordMiamiDileo.jpg
Základní informace
Rodné jméno Robert John Arthur Halford
Narození 25. srpna 1951 (68 let)
Původ Anglie Birmingham, Anglie
Žánry heavy metal
Povolání zpěvák, skladatel
Aktivní roky 1973 - dosud
Příbuzná témata Judas Priest
Fight
2wo
Halford
Black Sabbath
Sídlo Phoenix
Web robhalford.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert John Arthur „Rob“ Halford (* 25. srpna, 1951, Birmingham, Anglie) je zpěvák metalové skupiny Judas Priest. Je znám pro svůj hlas s velkým notovým rozsahem a vysoce položenými křiky.[zdroj?]

Protože se významně zasadil o rockovou a metalovou muziku a je brán za nejlepšího metalového zpěváka, bývá nazýván „Metal God“ (Metalový bůh).[zdroj?]

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v části Walsall města Birmingham. Než se připojil ke skupině Judas Priest, účinkoval ve skupinách Hiroshima, Abraxas, Thark, Lord Lucifer a Athens Wood.

V roce 1993 opustil Judas Priest a vydál se realizovat své hudební sny na sólové dráze. Nejprve založil kapelu Fight, s níž vydal v roce 1994 u Sony Music desku War of Words obsahující 12 skladeb. Další deska pod hlavičkou Fight – A Small Deadly Space již zdaleka nedosahovala kvalit jeho předchozí tvorby a promítlo se to i do její prodejnosti.[zdroj?] Za zmínku stojí, že na projektu Fight s Halfordem spolupracoval i další člen Judas Priest, Scott Travis.

V roce 1998 se, kromě veřejného sdělení své homosexuality,[1] i nadobro zřekl své metalové minulosti a experimentoval na desce Voyeurs pod hlavičkou nového projektu 2wo. V této době, kromě tvorby pro něj netypické hudby, došlo i ke změně jeho image. Brzy však zjistil, že tudy cesta nevede a založil novou skupinu, opět svým směřováním odlišnou od předchozí. Rozhodl se pojmenovat ji jednoduše Halford a vrátit se s ní ke kořenům.

S kapelou Halford v roce 2000 nahrál Heavy metalové album Resurrection, které obsahuje i skladbu The One You Love To Hate, v níž zpívá duet s kolegou z heavymetalové branže, Brucem Dickinsonem. Deska se stala senzací a ve srovnání s tehdy aktuální deskou Robovy ex-kapely Judas Priest, Jugulator s přehledem vyhrála.

V souladu s pořekadlem „Železo se má kout dokud je žhavé“[zdroj?] Halford vydali následujícího roku živé dvojalbum Live Insurrection. Netrpělivě očekávaným počinem se stalo Crucible (2002), jež je věrné metalovým kořenům, nebojí se však experimentu a často hraničí s prog-metalem.[zdroj?] Deska se stala metalovým albem roku a Rob Halford se tak vrátil na špici metalového žánru. V roce 2003 se vrátil zpět do Judas Priest.

Halford žije ve městě Phoenix, Arizona.

Vzhled a kousky[editovat | editovat zdroj]

Rob Halford na Harleyi

Halford měl ze začátku, jako většina metalových zpěváků, dlouhé vlasy. Později mu však začaly vypadávat, a tak si je nakrátko ostříhal; v 90. letech si hlavu vyholil úplně. Byl to právě on, kdo zavedl pro metal typickou módu: kožené oblečení, bundu "křivák", cvočky, pyramidy atd. Jeho oblíbeným kouskem je příjezd na pódium motorkou Harley-Davidson.[zdroj?]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Judas Priest[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Koncertní alba[editovat | editovat zdroj]

Fight[editovat | editovat zdroj]

2wo[editovat | editovat zdroj]

Halford[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Koncertní alba[editovat | editovat zdroj]

Rob Halford With Family & Friends[editovat | editovat zdroj]

  • Celestial (2019)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rob Halford Discusses Sexuality Publicly for the First Time. www.mtv.com. MTV News, 5 February 1998. Dostupné online [cit. 24 May 2010]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]