Remedios Varová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Remedios Varová
( V ) Remedios Varo - Ascensin Al Monte Anlogo (5579572452).jpg
Rodné jméno María de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga
Narození 16. prosince 1908
Anglès
Úmrtí 8. října 1963 (ve věku 54 let)
Ciudad de México
Bydliště Madrid (od 1917)
Paříž (1931–1932)
Ciudad de México (1942–1946)
Alma mater Královská akademie múzických umění San Fernando (1924–1929)
Povolání malířka a sochařka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Remedios Varová (16. prosince 1908, Anglés, Katalánsko, Španělsko8. října 1963, Ciudad de México, Mexiko) byla španělsko-mexická surrealistická malířka. Přišla do Paříže jako uprchlík ze španělské občanské války. V Barceloně se setkala s Benjaminem Péretem, jehož manželkou byla v letech 19391947. (Už předtím byla v letech 1930-32 vdaná za malíře a anarchistu Gerarda Lizzarragu.) Během nacistické okupace Paříže byla nucena odejít do exilu a na konci roku 1941 se přestěhovala do Ciudad de México; ačkoliv Mexiko původně pokládala jen za přechodné útočiště, nakonec zůstala v Latinské Americe po celý zbytek života. Potrat, který v mládí podstoupila kvůli tíživým životním podmínkám, zapříčinil, že nemohla mít děti.

V Mexiku se setkala s tamními umělci, jakými byli například Frida Kahlo nebo Diego Rivera, ačkoliv nejtěsnější vztahy ji poutaly k dalším exulantům, především k Leonoře Carringtonové, se kterou přechodně žila v mileneckém vztahu. Svůj poslední vztah navázala s Walterem Gruenem, Rakušanem, který věřil jejímu talentu a podporoval ji, aby se mohla plně soustředit na malování. Zemřela na infarkt na vrcholu své umělecké dráhy.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1949 Remedios Varová vytvořila svá zralá díla ve vlastním alegorickém, nezaměnitelném stylu, ovlivněna umělci jako byli Francisco Goya, El Greco, Pablo Picasso, Georges Braque, Hieronymus Bosch nebo Giorgio de Chirico. V Mexiku se rovněž seznámila s tradicemi předkolumbovských kultur. Z filosofického hlediska ji ovlivnili C. G. Jung, G. I. Gurdžijev, P. D. Uspenskij, Helena Blavatská, Mistr Eckhart a súfíové; fascinovaly ji legendy o Svatém Grálu, stejně jako posvátná geometrie, alchymie a I-ťing. V každém z těchto filosofických systémů viděla cestu jak ke sebevzdělání, tak k přetvoření vědomí.

Její tvorba na výstavách v Mexiku i USA stále přitahuje velkou pozornost.

Ukázky obrazů[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Remedios Varo na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)

(španělsky)

(francouzsky)