Přeskočit na obsah

Raymond Dart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Raymond Dart
Narození4. února 1893
Brisbane, AustrálieAustrálie Austrálie
Úmrtí22. listopadu 1988 (ve věku 95 let)
Johannesburg, Jihoafrická republika Jihoafrická republika
Alma materUniversity College London
Sydneyská univerzita
Queenslandská univerzita
Povoláníantropolog, archeolog, prehistorik, paleoantropolog, vysokoškolský učitel, anatom a paleontolog
ZaměstnavatelUniverzita Witwatersrand
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raymond Arthur Dart (4. února 1893, Brisbane22. listopadu 1988, Johannesburg) byl australsko-jihoafrický anatom, antropolog a paleontolog.

Proslul jako objevitel tzv. Taungského dítěte, tedy první známé lebky hominidů rodu Australopithecus. Objev znamenal průlomový důkaz o původu lidstva z Afriky (jak předpokládal již Darwin). Nález pocházel z vápencového lomu poblíž města Taung nedaleko pouště Kalahari a Dart se k němu dostal náhodou, když pracoval jako anatom lékařské fakulty na univerzitě Witwatersrand v Johannesburgu. Zprávu o objevu Dart publikoval 7. února 1925 v časopise Nature, kde nový druh hominida nazval Australopithecus africanus. Článek vyvolal odpor, zejména v Británii, mimo jiné kvůli směru bádání, který určil tzv. Piltdownský nález. Ovšem ve 40. letech začaly objevy Roberta Brooma v Kolébce lidstva dávat Dartovi za pravdu. Roku 1953 bylo prokázáno, že Piltdownský nález je podvrh a Dartův objev byl definitivně doceněn.

Dart studoval na University of Queensland a University of Sydney. V letech 1923–1958 učil na univerzitě Witwatersrand. Později zde byl na jeho počest založen Ústav pro studium lidstva.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]