Raymond Dart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raymond Dart
Smithsonian Institution Archives - SIA-SIA2008-0845.jpg
Narození 4. února 1893
Brisbane, AustrálieAustrálie Austrálie
Úmrtí

22. listopadu 1988 (ve věku 95 let)
Johannesburg,

Jihoafrická republika Jihoafrická republika
Alma mater University College London
Universita v Sydney
Queenslandská univerzita
Zaměstnavatel Univerzita Witwatersrand
Funkce profesor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raymond Arthur Dart (4. února 1893, Brisbane22. listopadu 1988, Johannesburg) byl australsko-jihoafrický anatom, antropolog a paleontolog.

Proslul jako objevitel tzv. Taungského dítěte, tedy první známé lebky hominidů rodu Australopithecus. Objev znamenal průlomový důkaz o původu lidstva z Afriky (jak předpokládal již Darwin). Nález pocházel z vápencového lomu poblíž města Taung nedaleko pouště Kalahari a Dart se k němu dostal náhodou, když pracoval jako anatom lékařské fakulty na univerzitě Witwatersrand v Johannesburgu. Zprávu o objevu Dart publikoval 7. února 1925 v časopise Nature, kde nový druh hominida nazval Australopithecus africanus. Článek vyvolal odpor, zejména v Británii, mimo jiné kvůli směru bádání, který určil tzv. Piltdownský nález. Ovšem ve 40. letech začaly objevy Roberta Brooma v Kolébce lidstva dávat Dartovi za pravdu. Roku 1953 bylo prokázáno, že Piltdownský nález je podvrh a Dartův objev byl definitivně doceněn.

Dart studoval na University of Queensland a University of Sydney. V letech 1923–1958 učil na univerzitě Witwatersrand. Později zde byl na jeho počest založen Ústav pro studium lidstva.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]