Johannesburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johannesburg
Johannesburg, největší jihoafrické město
Johannesburg, největší jihoafrické město
Johannesburg – znak
znak
Johannesburg – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+2
StátJihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika
Johannesburg
Johannesburg
Johannesburg
Johannesburg
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel5 782 747 (2020)
Hustota zalidnění2696 obyv./km²
Správa
Vznik1886
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johannesburg, přezdívaný město zlata, mezi místními známý také jako Jo'burg, Jozi a JHB, je největším městem Jihoafrické republiky. Se svými 4,4 milióny obyvatel je průmyslovým a ekonomickým centrem Jihoafrické republiky. Je také centrem vzdělání (například University of the Witwatersrand a University of Johannesburg) a kultury (např. Johannesburská galerie umění).

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Farma, kde bylo roku 1886 poprvé objeveno zlato

Pětina hrubého národního produktu pochází právě odtud. Všechny africké těžební společnosti, velké banky a významné investiční společnosti sídlí právě v Johannesburgu. Více než polovina obyvatel žije na předměstích Soweto, Diepkloof a Orange Farm na jihozápadě města.

Město leží na ložiscích zlata, které mu přineslo obrovské bohatství. Z původních zlatých dolů, které se nacházely ve městě, je již většina zavřená. Bývalé doly a haldy však natrvalo poznamenaly ráz krajiny a městskou strukturu.

Johannesburg je hlavním městem provincie Gauteng, hustě osídlené mega-metropole s početnými satelitními městy, jejíž součástí je také Pretoria, hlavní město Jihoafrické republiky. V této provincii žije více než 8 miliónů obyvatel.

Pohled z mrakodrapu Carlton Centre na obchodní centrum Johanesburgu, tzv. CBD (Central Business District)

Většina velkých leteckých společností létá na mezinárodní letiště jihovýchodně od Johannesburgu, proto je také město významným turistickým centrem a obvyklým výchozím bodem při návštěvě Jižní Afriky. V této rušné metropoli se mísí evropská a africká kultura.

Po skončení apartheidu dramaticky vzrostla kriminalita ve městě. Nyní má Johannesburg pověst světového centra kriminality. Na popud podnikatelské veřejnosti bylo v roce 2002 nainstalováno do centra více než 200 kamer, kontrolovaných policií, čímž kriminalita v centru mírně klesla.

Johannesburg je mimo jiné sídlem jihoafrického ústavního soudu. Město tvoří jednu ze 40 největších metropolí na světě a je to jedno ze světových míst Afriky, klasifikované jako světové město gama.

Johannesburg ve filmu[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 se Johannesburg objevil ve filmu District 9 jako město, nad které přiletěli cizinci. Především na periferii Johannesburgu se odehrává příběh filmu Tsotsi z roku 2005. V roce 2015 se Johannesburg, jako město zločinu, objevuje ve filmu Chappie, kde se lidé snaží kriminalitu snížit za pomoci použití droidů. Dále město figuruje ve filmu Štvanec.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Dva z městských stadionů se staly místem, kde byly sehrány zápasy Mistrovství světa v fotbalu 2010. Větším byl Soccer City pro 95 000 diváků, postavený v roce 1989 a později zmodernizovaný. Hrálo se zde mj. i finále turnaje. Druhým byl menší a starší Ellis Park pro 60 000 diváků, postavený roku 1982 pro ragby. Pro fotbalové MS přestavěn, hrály se zde zápasy ve skupinách.[1]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petr Fero. 2010:Světový fotbal konečně dobyl Afriku. Lidé a Země. 2010, roč. 59, čís. 6, s. 34. ISSN 0024-2896. 
  2. a b c d e f g h i Making Joburg an entry point into Africa [online]. The City of Johannesburg [cit. 2014-02-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-01. (anglicky) 
  3. NYC's Partner Cities [online]. The City of New York [cit. 2012-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-08-14. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]