Soweto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Soweto
Pohled od Pietersonova muzea k Orlando Towers
Pohled od Pietersonova muzea k Orlando Towers
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+2
StátJižní AfrikaJižní Afrika Jižní Afrika
provincieGauteng
Soweto na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha200 km²
Počet obyvatel1 271 628 (2011[1])
Hustota zalidnění6 400 obyv./km²
Etnické složeníZuluové, Sothové, Xhosové
Správa
Vznik1963
Oficiální webwww.soweto.co.za
PSČ4309
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soweto (zkratka anglického South Western Townships, Jihozápadní městské obvody) je předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu. Vzniklo jako ghetto pro domorodce: dosud tvoří 98,5 % obyvatel černoši, převážně Zuluové, Sothové, Xhosové. Počet obyvatel se oficiálně odhaduje na 1,3 milionu, vzhledem k přílivu neregistrovaných přistěhovalců z venkova však může být výrazně vyšší.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bydlení v Sowetu (cca 2009)

Od počátku 20. století vznikaly na jihozápadním okraji Johannesburgu osady pro zaměstnance místních dolů, jako Klipspruit, Orlando nebo Phiri, které s rozvojem průmyslu postupně rostly. Po zavedení apartheidu v roce 1948 sem byli nuceně sestěhováni domorodci z centra města a v roce 1963 dostala tato městská část název Soweto. Fungovala jako sídliště pro lidi pracující v jiných částech johannesburské aglomerace a nevznikala zde žádná infrastruktura, životní podmínky byly velmi nepříznivé: většina obyvatel neměla přístup k elektřině nebo kanalizaci. Soweto se stalo baštou Afrického národního kongresu, 16. června 1976 proběhla demonstrace studentů proti zavedení afrikánštiny jako vyučovacího jazyka, kterou policie násilně potlačila, při nepokojích zahynulo nejméně 176 osob, zejména dětí a mladistvých. Podle jedné z obětí Hectora Pietersona bylo pojmenováno muzeum apartheidu, otevřené roku 2002. V osmdesátých letech se životní úroveň zlepšila, začala státem podporovaná výstavba bytů, černochům bylo povoleno samostatné podnikání, nespokojenost obyvatel Soweta s druhořadým postavením však nadále vybuchovala v častých násilnostech. V roce 1983 byla v Sowetu zřízena samospráva, v roce 2002 bylo město znovu připojeno k Johannesburgu.

Přetrvávajícími problémy lokality jsou nezaměstnanost, šedá ekonomika, přelidněnost a celkově nezdravé životní podmínky. Ačkoli bývá Soweto obecně spojováno s bídou a násilím, kromě slumů jsou zde i útulné čtvrti obývané majetnějšími černochy a kriminalita je v průměru nižší než v centru Johannesburgu.[3]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Vilakazi Street je jedinou ulicí na světě, v níž bydleli dva nositelé Nobelovy ceny: Desmond Tutu a Nelson Mandela.[4] Kostel Regina Mundi ve čtvrti Rocksville je největším katolickým chrámem v JAR. Chris Hani Baragwanath Hospital, založený roku 1941, byl roku 1994 uveden v Guinnessově knize rekordů jako největší nemocnice na světě o rozloze přes sedmdesát hektarů.[5] Ve čtvrti Orlando fungovala do roku 1998 velká tepelná elektrárna, její chladicí věže známé jako Orlando Towers jsou charakteristickou dominantou Soweta.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Kwa-Khaya Lendaba cultural village je skanzenem, který udržuje tradiční africký způsob života, zvyky a umělecká řemesla. V Sowetu sídlí významný sbor Soweto Gospel Choir a množství interpretů moderního černošského hudebního stylu kwaito. V roce 2009 byl v Sowetu natočen úspěšný hollywoodský vědeckofantastický film District 9.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Soccer City je s kapacitou přes 90 000 míst největším fotbalovým stadionem v Africe, hrálo se na něm finále a dalších sedm zápasů Mistrovství světa ve fotbale 2010. Významnými fotbalovými kluby v Sowetu jsou Orlando Pirates, Kaizer Chiefs a Moroka Swallows. Od roku 2009 se koná tenisový turnaj Soweto Open.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soweto na anglické Wikipedii.

  1. http://census2011.adrianfrith.com/place/798026
  2. http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/afrika/jihoafricka-republika/13211-jak-se-zije-v-jihoafrickem-slumu-soweto/
  3. Archivovaná kopie. www.pluska.sk [online]. [cit. 2015-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 
  4. Archivovaná kopie. www.southafrica.info [online]. [cit. 2015-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 
  5. Archivovaná kopie. www.wits.ac.za [online]. [cit. 2015-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]