Rastislav Maďar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS
Narození3. května 1973
Žilina, Slovenská Republika
PovoláníEpidemiolog
ZaměstnavatelOstravská univerzita
Domovské městoOstrava
Funkcepředseda (Koalice pro podporu očkování; od 2011)
člen dozorčí rady (Avenier; od 2014)
děkan (Lékařská fakulta Ostravské univerzity v Ostravě; od 2020)
Webhttp://www.rastislav-madar.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rastislav Maďar (* 3. května 1973 Žilina[1]) je epidemiolog [2] slovenského původu, odborník na prevenci a kontrolu infekčních nemocí, cestovní a tropickou medicínu, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity [3][4] a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU.

Od roku 1997 do roku 2005 pracoval na Ústavu epidemiologie JLF UK v Martině, následně do roku 2009 na Katedře hygieny a epidemiologii Fakulty zdravotnických studií Ostravské univerzity. Od roku 2008 se podílel na postupném rozvoji celostátní sítě center očkování a cestovní medicíny Avenier, a.s. Jako lékař pracoval na Hornické poliklinice v Ostravě, následně se v roce 2009 stal vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce a později i předsedou Lékařské rady. Do července 2021 působil jako člen Dozorčí rady Avenier, a.s. zvolený zaměstnanci.

V roce 2017 se vrátil na Ostravskou univerzitu jako vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty, kde byl v říjnu 2020 zvolený děkanem.

Spoluzakládal a vedl Společnost prevence nozokomiálních nákaz, Fórum infekční, tropické a cestovní medicíny a Koalici pro podporu očkování. Spoluzakládal a vedl odborný časopis Nozokomiální nákazy věnující se problematice nemocničních infekcí. Je předsedou redakční rady časopisu Očkování a cestovní medicína (1).

V roce 2014 byl prezidentem světového kongresu World Federation for Hospital Sterile Services (2). V roce 2015 mu udělila Fellowship Royal College of Physicians and Surgeons Glasgow (FFTM RCPS).

V roce 2004 spoluzakládal mezinárodní charitativní organizaci International Humanity a dosud působí v jejím vedení. Jeho první lékařské mise směřovaly po tsunami na Sri Lanku, následně absolvoval mise v Nepálu, Tanzanii, Zambii a v Malawi, kde stál u zrodu několika zdravotnických center a nemocnic (3).  

Jako epidemiolog a odborník na problematiku infekčních nemocí včetně covidu-19 byl členem krizového štábu Moravskoslezského kraje, Fakultní nemocnice Ostrava a Ostravské univerzity (4).

V období probíhající pandemie pomáhal se zajištěním protiepidemických opatření různých kulturních a sportovních akcí např. Zlatá tretra Ostrava, Mistrovství světa v parahokeji, tenisového turnaje WTA 500, Run for Help, Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka a dalších (5).

Působení na Ministerstvu zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]

Na začátku roku 2020 ho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jmenoval svým poradcem pro problematiku covidu-19. Následně byl pověřený vedením odborné skupiny pro řízené uvolňování karanténních opatření. 21. srpna 2020 na protest proti politické neochotě včasného návratu protiepidemických opatření pro efektivní kontrolu pandemie na danou pozici rezignoval a ministerstvo opustil (6).

Po návratu Adama Vojtěcha na post ministra zdravotnictví v roce 2021 se opětovně stal jeho poradcem. Jeho nástupce na pozici ministra zdravotnictví Vlastimil Válek, ho pověřil vedením Epidemiologické skupiny Národního institutu pro zvládaní pandemie (7).  

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Cena Celestýna Opitze za zásluhy na rozvoji lékařské vědy, aktivní činnost při rozvoji zdravotnictví v zemích třetího světa, a za obětavé a vysoce profesionální působení v týmu Ministerstva zdravotnictví České republiky při boji s pandemií covidu-19(8)

Cena Slezské Ostravy za působení v oblasti sociální a zdravotní (9)

Medaile Slezské univerzity v Opavě

Pedagog dekády – v anketě studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity (10)

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Ženatý, syn Dominik nar. 2010 (11)

Bratr JUDr. Miloš Maďar, PhD., LLM. (1978) byl v roce 2019 jmenovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou soudcem Ústavního soudu SR (12)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Doc. Rastislav Maďar - specialista v oboru epidemiologie. regiony.rozhlas.cz [online]. Český rozhlas [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. 
  2. Medvik: Maďar, Rastislav. www.medvik.cz [online]. [cit. 2020-06-30]. Dostupné online. 
  3. Rastislav Maďar. iDNES.cz [online]. [cit. 2020-06-30]. Dostupné online. 
  4. UNIVERZITA, Ostravská. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS / Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU. Ostravská univerzita [online]. [cit. 2020-07-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]