Rabac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rabac
Poloha
Souřadnice
Stát Chorvatsko
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rabac

Rabac (italsky Portalbona) je původně rybářské městečko ležící ve stejnojmenné zátoce na poloostrově Istrie v Kvarnerském zálivu. Dnes má 1700 stálých obyvatel. 5 km od obce Rabac leží správní město Labin.

Dříve malé přístavní městečko se díky turismu rozrostlo o mnoho budov a rekreačních středisek a vzniklo tak známé turistické letovisko, které je schopné během hlavní sezóny ubytovat najednou až 10. tisíc hostů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

  • 1889 – otevřen první hotel ve městě
  • 1907 – Rabac navštívil princ Ferdinand – dědic rakouskouherského trůnu
  • 1912 získal Rabac status přímořských klimatických lázní
Labin
Hlavní promenáda Rabac
RabacIstra.jpg

Původní název města byl Port Albona (překladem přístav města Labin).

Invalidní přístup na pláži Maslinica

Rabac byl významný především pro těžbu Bauxitu a nejvýznamnější těžba probíhala mezi světovými válkami.

Dovolená a turistický ruch[editovat | editovat zdroj]

Těžba bauxitu byla ukončena[kdy?] a město se zaměřilo na ziskovější turistický ruch. Hlavní pláž má jméno Maslinica a drží ocenění "Modré vlajky". V Rabacu najdete pláže oblázkové, skalnaté, betonové, menší i větší. Na konci promenády za pláží Girandella se nachází nudistická pláž označená mezinárodní zkratkou FKK. Na hlavní pláží Maslinica a na pláži Girandella si můžete zapůjčit vodní skútry nebo zkusit vodní lyžování. V blízkosti jsou i tenisové kurty nebo mini-golf.

Takřka přes celé městečko projíždí v hlavní sezónu turistický vláček. Jeho trasa začíná u pláže Maslinica u hotelu Hedera, pokračuje podél pobřeží a promenády. Svou jízdu zakončuje u pláže Girandella. Cena jedné jízdy v roce 2015 byla 15 KUN.

Ve městě se každoročně koná Rabacký festival elektronické hudby. V roce 2002 ho navštívilo přes 3000 lidí.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel narození Panny Marie byl postaven v r. 1336 na základech původního malého kostelíku. Byl několikrát rekontruován. Naposledy v roce 1993.
  • Porta Sanfior – brána sv. Flóra. Je historická památka z erbem města a benátským lvem. Vznik této památky se udává roku 1589. V roce 1995 byla brána doplněna kanónen z dob Rakouska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]