Rabac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rabac
Rabac
Rabac.JPG
Poloha
Souřadnice
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Rabac
Rabac
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Oficiální web www.rabac.hr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rabac

Rabac (italsky Portalbona) je původně rybářské městečko ležící ve stejnojmenné zátoce na poloostrově Istrie v Kvarnerském zálivu. Má 1393 obyvatel. Náleží k obci Labin, jejíž stejnojmenné správní město leží ve vzdálenosti 5 km ve vnitrozemí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

  • 1889 – otevřen první hotel ve městě
  • 1907 – Rabac navštívil princ Ferdinand – dědic rakouskouherského trůnu
  • 1912 získal Rabac status přímořských klimatických lázní
Labin
Hlavní promenáda Rabac
RabacIstra.jpg

Původní název města byl Port Albona (překladem přístav města Labin).

Invalidní přístup na pláži Maslinica

Rabac byl významný především pro těžbu Bauxitu a nejvýznamnější těžba probíhala mezi světovými válkami. Těžba bauxitu byla ukončena[kdy?]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Město se zaměřilo na ziskovější turistický ruch. Dříve malé přístavní městečko se díky turismu rozrostlo o mnoho budov a rekreačních středisek a vzniklo tak známé turistické letovisko, které je schopné během hlavní sezóny ubytovat najednou až 10 tisíc hostů. Hlavní pláž má jméno Maslinica a drží ocenění "Modré vlajky". V Rabacu najdete pláže oblázkové, skalnaté, betonové, menší i větší. Na konci promenády za pláží Girandella se nachází nudistická pláž označená mezinárodní zkratkou FKK. Na hlavní pláží Maslinica a na pláži Girandella si můžete zapůjčit vodní skútry nebo zkusit vodní lyžování. V blízkosti jsou i tenisové kurty nebo mini-golf. Takřka přes celé městečko projíždí v hlavní sezónu turistický vláček. Jeho trasa začíná u pláže Maslinica u hotelu Hedera, pokračuje podél pobřeží a promenády. Svou jízdu zakončuje u pláže Girandella. Cena jedné jízdy v roce 2015 byla 15 kun. Ve městě se každoročně koná Rabacký festival elektronické hudby. V roce 2002 ho navštívilo přes 3000 lidí.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel narození Panny Marie byl postaven v r. 1336 na základech původního malého kostelíku. Byl několikrát rekonstruován, naposledy v roce 1993.
  • Porta Sanfior – brána sv. Flóra - je historická památka z erbem města a benátským lvem. Jako doba vzniku této památky se udává rok 1589. V roce 1995 byla brána doplněna kanónem z dob Rakouska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]