Přeskočit na obsah

Rašeliník kostrbatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxRašeliník kostrbatý
alternativní popis obrázku chybí
Rašeliník kostrbatý
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříševyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělenímechy (Bryophyta)
Třídarašeliníky (Sphagnopsida)
Řádrašeliníkotvaré (Sphagnales)
Čeleďrašeliníkovité (Sphagnaceae)
Rodrašeliník (Sphagnum)
Binomické jméno
Sphagnum squarrosum
Crome
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rašeliník kostrbatý (Sphagnum squarrosum) je jednodomý mech, rostoucí ve volných, houbově měkkých zelených polštářích, především na podmáčené lesní půdě. Jako všechny rašeliníky dokáže dobře zadržovat vodu. Dobře se rozrůstá vegetativně i četnými výtrusy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mohutný mech, 7–25 cm dlouhý, bledě až sytě zelený, vzácně i nahnědlá až naoranžovělý, s vyklenutou hlavičkou. Silné a vzpřímené lodyžky jsou tmavě zelené, 10–20 cm vysoké, větvené většinou jen v dolní části. Lístky na lodyžkách jsou široce jazykovité, až 2 mm dlouhé, se zaokrouhlenou třásnitou špičkou. Větevní lístky jsou na bázi široké, náhle v širokou uťatou špičku zúžené a nápadně od větvičky odstávající (= kostrbaté; odtud název druhu).

Sporofyt je tvořen kulovitou tmavohnědou tobolkou vyrůstající na prodloužených samičích větvích (pseudopodium) v horní části lodyžek.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rašeliníkem kostrbatý se vyskytuje na vlhkých lesních půdách, bažinách a mokřadech. Je zvláště hojný v okolí lesních potůčků i v blízkosti stojatých vod. Nejvíce rozšířený je v středních a vyšších polohách ČR, v nadmořských výškách od 500–1500 m. V pohraničních horách Čech, v Brdech, na Českomoravské vrchovině, v Hrubém Jeseníku a Beskydech jde o poměrně častý druh, v níže položených oblastech vzácnější.

Možnost záměny[editovat | editovat zdroj]

V terénu dobře rozpoznatelný a těžko zaměnitelný druh díky kostrbatě odstálým větevním lístkům. Kostrbatě odstálé lístky může mít i příbuzný rašeliník oblý (Sphagnum teres), který je ovšem drobnější a štíhlejší a vytváří i žlutavě nebo žlutohnědě zbarvené formy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]