Rána deštníkem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rána deštníkem
Původní název Le Coup du parapluie
Země FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Délka 90 min
Žánr Komedie
Scénář Gérard Oury
Danièle Thompson
Režie Gérard Oury
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Pierre Richard: Grégoire Lecomte
Valérie Mairesse: Sylvette
Christine Murillo: Josyane Leblanc
Gordon Mitchell: Moskovitz
Gérard Jugnot: Frédo
Dominique Lavanant: Mireille
Axelle Abbadie: Juliette
Yaseen Khan: Radj Kahn
Didier Sauvegrain: Stanislas Lefort
Mike Marshall: doktor
Roger Carel: Salvatore Bozzoni
Vittorio Caprioli: Don Barberini
Gert Fröbe: Otto Krampe
Philippe Bruneau: Didier
Hudba Vladimir Cosma
Kamera Henri Decaë
Střih Albert Jurgenson
Výroba a distribuce
Premiéra Francie 8. října 1980
Produkční společnost Gaumont Film Company
Rána deštníkem na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rána deštníkem (Le Coup du parapluie) je francouzský hraný film z roku 1980, který režíroval Gérard Oury podle vlastního scénáře. Film popisuje osudy roztržitého pařížského herce, který se omylem připlete mezi mafiány. Snímek vyšel v ČR na DVD v roce 2007.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Herec Gregoire Lecomte se snaží najít dobrou práci, ale dostává pouze malé role v divadle a nebo v reklamách. Jednoho dne dostane pozvání od producenta, který shání herce do role chladného zabijáka. Gregoire si však splete dveře a vejde do kanceláře mafiánského bosse Barbariniho, který očekává nájemného vraha Moskovitze. Gregoire převezme nabídku v domnění, že se jedná o film. Má zabít na objednávku afrického diktátora milionářského obchodníka se zbraněmi Krampeho, který pořádá velkou narozeninovou party v Saint-Tropez. Jako zbraň má použít deštník s vystřelovací jehlou napuštěnou jedem. Gregoire považuje deštník za pouhou rekvizitu.

Gregoire má v soukromém životě mnoho milenek a žije se žárlivou policistkou Josyane, která ho nechává sledovat svými kolegyněmi. Současně na něj nasadí policie, která ho rovněž považuje za Moskovitze, mladou policistku Sylvette.

Gregoire se Sylvette společně odlétají do Saint-Tropez, kam se vydají i zabiják a Gregoirova přítelkyně Josyane. Cestou nechtěně zabije dva nájemné vrahy, které na něho poslal Krampe.

Krampe se ho pokusí koupit, ale je sám zabit pravým zabijákem Moskowitzem, který opět získal otrávený deštník. V tom momentu jej Sylvette zastřelí. Když Gregoire pochopí, že to nebylo hrané, dostane nápad využít příběh pro vlastní film. Přemluví mafiána Barbariniho, aby tento film produkoval. Film má úspěch a je uveden následujícího roku na filmovém festivalu v Cannes.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Albert Jurgenson byl v roce 1981 nominován na cenu César v kategorii nejlepší střih (vítězkou se ale stala Martine Barraqué za Poslední metro).

Zajímavosti o filmu[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]