Punčocha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Punčochy jsou oděv, který se nosí na nohou. Do 20. let 20. století byly nošeny téměř výhradně muži, od 20. let 20. století začaly být naopak téměř výhradně nošeny ženami.

Druhy punčoch[editovat | editovat zdroj]

 1. Punčochy na podvazek
 2. Punčochy samodržící s lemem či krajkou
 3. Punčochové kalhoty
 4. Formující punčochy

Materiál k výrobě punčochového zboží[editovat | editovat zdroj]

Naprostá většina punčochových přízí se dnes vyrábí z polyamidových vláken (obchodní označení Nylon, Perlon, Silon a asi deset dalších) často s příměsí elastických vláken (Lycra, Spandex apod., u zdravotních punčoch až 25–30 %).

První nylonky přišly na trh v USA koncem 30. let minulého století. Do té doby se vyráběly luxusnější punčochy z hedvábí a punčochy v levnějším povedení z bavlny.

Pro jemnost použité příze se používá označení denier (den). Denier (DEN) vyjadřuje sílu použitého vlákna. Čím je číslo vyšší, tím silnější (méně průhledný) je výrobek. Fyzikálně je denier definován jako váha devíti kilometrů příze v gramech. Dámské punčochy se obvykle vyrábějí v jemnostech 20, 15 až 7 DEN.

Výroba punčoch[editovat | editovat zdroj]

Punčochy se vyrábějí na speciálních pletacích strojích.

Výroba na kotonových strojích.[editovat | editovat zdroj]

Na kotonových stávcích se vyráběla většina punčoch do zhruba poloviny minulého století. Plošný úplet se sešíval podle určitého střihu a tvaroval lisováním. Hustota oček na kotonových strojích se udávala v gauge (zkratka: gg). Např. nejjemnější dámské punčochy měly 66 gg, tj. 66 oček na 1 1/2 anglického palce (cca 3,8 cm).

Výroba na okrouhlých punčochových automatech[editovat | editovat zdroj]

Automaty se dnes používají k výrobě punčoch a punčochových kalhot téměř výhradně. Jsou to jednoválcové zátažné pletací stroje s přídavným kyvadlovým zařízením na zkracování řádků pleteniny (paty, špičky a pevné kraje punčochy).

Stroje na jemné punčochy mají pracovní průměr 95–102 mm a jemnost 34 E (34 jehel na 1 anglický palec, tj. 2,54 cm).

První stroje tohoto druhu pocházely z roku 1956. V roce 1963 se dala na těchto zařízeních se šesti systémy při 210 obr./min. vyrobit punčocha za asi dvě minuty.

Na začátku 21. století se běžně dosahuje u strojů se čtyřmi až šesti systémy a s ovládáním jednotlivých jehel kolem 1000 obr./min., pletení v pěti barvách je možné s 800 obrátkami. Jeden pletař obsluhuje 60 až 80 strojů.[1]

Úplet hadicového tvaru má buďto zesílenou patu (přidáním a vynecháním stehu), nebo patu zalepenou tlakem a teplem.[2]

Nohavice punčocháčů se spolu sešívají pomocí klínku a kalhotová část (sed) je různým způsobem zesílena (tvar „Panty“, „Bikini“ apod.).

Když móda požaduje punčochy se švem, imitují se švy výšivkami.

Materiál na punčochy může být obarven ve vlákenné hmotě, nebo se barví hotové úplety v barvicích aparátech.

Kompresní punčochy[editovat | editovat zdroj]

Princip ochrany žil pomocí punčochového zboží spočívá v tom, že v oblasti kotníku je vytvořen určitý tlak, který se směrem k pasu postupně snižuje. Kompresní punčochy se vyrábějí z pleteniny s elastickou útkovou nití zavedenou do úpletu. Útek ovíjí spirálovitě tvar punčochy tak, že stahuje svaly nohy s ohledem na její anatomické vlastnosti. Maximální komprese se dosahuje nad kotníkem a na stehno působí tlak cca 40 % maxima. Podle celkového tlaku mezi 2,5 a 6,5 kPa jsou výrobky obvykle odstupňovány do několika tříd.

Kompresní zdravotní punčochy se běžně vyrábějí na okrouhlých pletacích strojích z jádrové příze jak v základní pletenině, tak i v útku. Příze sestává z elastického filamentu opředeného obvykle polyamidovými vlákny.

Pro punčochy s vyšší kompresí se doporučují pleteniny z plochých kotonových strojů. U těch se v základní pletenině střídá vždy jeden řádek z elastické niti s řádkem z hladkého filamentu. Pletenina má nižší podélnou roztažnost a vyvíjí vyšší příčný tlak.[3]

Výroba v České republice[editovat | editovat zdroj]

Výroba punčochového zboží se datuje už od roku 1882, kdy Josef Heinrich Vatter založil první závod v Krásně Lípě. Později pak v roce 1950 zakládá Fred Vatter a Dr. Otto Palme českou značku Bellinda, která se specializuje na punčochové zboží.[4]

Podle údajů ČSÚ bylo v roce 2007 v ČR vyrobeno 28,4 milionů kusů punčocháčů a 8,4 milionu párů punčoch a podkolenek.[5] Punčochářský průmysl se soustřeďuje ve Varnsdorfu a v Chrudimi.

Galerie punčoch[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Spencer: Knitting Technology, Woodhead Publishing 2001, ISBN 1-85573-333-1, str. 260-261
 2. Názvosloví k výrobě punčoch: http://www.bellinda.com/sl/jnp/cz/features/lexicon/methods.html Archivováno 14. 2. 2007 na Wayback Machine
 3. Parametry pro kompresní punčochy (německy): http://www.ot-forum.de/OT/split2002/2002-09/Zimmermann_NEU.pdf Archivováno 27. 11. 2004 na Wayback Machine
 4. www.bellinda.cz [online]. www.bellinda.cz [cit. 2016-03-08]. Dostupné online. 
 5. Výroba v České republice: http://www.czso.cz/csu/2008edicniplan.nsf/t/BE0040D3E0/$File/80040804a.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Pospíšil a kol.: Příručka textilního odborníka, SNTL Praha 1981
 • Wünsch: Lexikon Wirkerei und Strickerei, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2008, ISBN 978-3-87150-909-4

Související články[editovat | editovat zdroj]