Ponožky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ponožky

Ponožky jsou součástí každodenního oblečení. Odsávají pot a chrání nohy před chladem a odřením. Nahradily kdysi běžně používané onuce. Mají tvar roury profilované do tvaru dolní části nohy, zpravidla jsou zhotoveny z bavlny, vlny, umělých vláken nebo z jejich kombinací. Dosahují zpravidla po kotníky. Existují také kratší ponožky, které končí těsně nad patou a které jsou oblíbené zejména v letním období. Naopak podkolenky sahají až ke kolenům. Vyrábějí se i jednorázové hygienické ponožky na zkoušení obuvi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starověké pletené ponožky do sandálů (Egypt, Oxyrhynchos, 250 až 420 n.l.).

Ponožky z chlupů zmiňuje již Hésiodos.[1] Ponožky znali také již staří Římané.[2] V raném středověku byly symbolem čistoty a ve vrcholném středověku symbolem bohatství. S vynálezy jako je plochý pletací stroj se staly dostupné širokým masám. V současné době někteří lidé (nikoli třeba v Japonsku) považují za módně nevhodné nosit ponožky v otevřených botách, jako jsou sandály. Obouvání bez ponožek však může způsobit mykózu nohou.[3]

Funkční ponožky[editovat | editovat zdroj]

Funkční ponožky mají specifické vlastnosti zvyšující jejich užitnou hodnotu. Může se jednat o zlepšené vlastnosti v oblasti odpařování vlhka pomocí termovláken, v oblasti antibakteriálních vlastností či v oblasti specifického tvaru a svěru ponožky.

Termovlákna[editovat | editovat zdroj]

Pro zvýšené odpařování vlhka jsou vyráběny ponožky s větším povrchem vláken. S rostoucím povrchem vlákna roste i jeho schopnost odpařovat vlhko. Těchto vlastností se nejvíce využívá u sportovních a teplých zimních ponožek.

Aktivní ionty stříbra[editovat | editovat zdroj]

Pro získání antibakteriálních vlastností ponožek se využívají nanočástice stříbra.[4] Antimikrobiální látky se aplikují přímo na jádro příze, nikoli k jeho povrchu, a nesnižuje se tak jeho účinnost při praní.

Funkční tvar[editovat | editovat zdroj]

Specifický tvar či svěr ponožky je zpravidla dán tím, pro jaké užití je ponožka vyrobena. Ponožka může mít například přídavný fixační pruh přes nárt, který jí pomáhá lépe držet na svém místě. Pro zdravotní ponožky je charakteristický minimální svěr, který neškrtí ani při dlouhodobém nošení. Svěr je zajištěn vzorem ponožky, například elastickým žebrováním, a může být doplněn pouhou jednou gumičkou v zakončení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]