Pudrovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPudrovka
alternativní popis obrázku chybí
Pudrovka Pityrogramma calomelanos
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení kapraďorosty (Pteridophyta)
Třída kapradiny (Pteridopsida)
Řád osladičotvaré (Polypodiales)
Čeleď křídelnicovité (Pteridaceae)
Rod pudrovka (Pityrogramma)
Link, 1833
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pudrovka[1] (Pityrogramma) je rod kapradin z čeledi křídelnicovité. Jsou to středně velké kapradiny s jednoduše nebo vícenásobně zpeřenými listy s nápadně bílou či žlutou spodní stranou. Rod zahrnuje asi 15 druhů a je rozšířen v tropické Americe a Africe. Druh Pityrogramma calomelanos zdomácněl i v jiných oblastech tropů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu pudrovka jsou malé až poměrně velké kapradiny, rostoucí na zemi nebo na skalách. Oddenek je krátký, přímý nebo vystoupavý, nevětvený, pokrytý hnědými, kopinatými, celokrajnými plevinami. Cévní svazky jsou typu diktyostélé. Listy jsou stejnotvaré a dorůstají délky 25 až 150 cm. Řapík je červenohnědý až černý, na horní straně žlábkatý, s výjimkou báze většinou lysý, se 2 (až 3) cévními svazky. Čepel listů je úzce kopinatá, vejčitá nebo podlouhle trojúhelníkovitá, jednoduše nebo až 4x zpeřená, bylinná až kožovitá, na líci matná a lysá, na rubu obvykle bíle nebo žlutě pomoučená, někdy chlupatá. Koncové úkrojky listů jsou stopkaté nebo přisedlé, úzce trojúhelníkovité až čárkovité, celistvé nebo laločnaté, na bázi úzce klínovité. Žilky v koncových úkrojcích jsou volné, málo zřetelné, zpeřeně větvené. Výtrusnice jsou roztroušené podél žilek, nejsou uspořádané ve výtrusných kupkách a nejsou kryté ohrnutým okrajem listu (nepravou ostěrou). Jsou promísena žlázkami produkujícími moučnatý povlak a obsahují 32 nebo 64 spor. Spory jsou zaobleně čtyřstěnné. Prokel je lysý.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje asi 15 druhů. Je rozšířen v tropické Americe a Africe.[2] Druh Pityrogramma calomelanos zdomácněl v tropech a subtropech téměř celého světa a je to jedna z nejrozšířenějších kapradin.[4][5] V Evropě se žádný druh nevyskytuje, druh Pityrogramma calomelanos zdomácněl na Azorských ostrovech.[6] V USA se vyskytuje jako původní jediný druh, P. trifoliata na Floridě. Zde roste zdomácněle také P. calomelanos.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Pityrogramma je řazen v rámci čeledi Pteridaceae do podčeledi Pteridoideae.[7] V roce 1990 byly 2 severoamerické druhy, P. pallida a P. triangularis, odděleny do samostatného rodu Pentagramma, který je řazen do jiné podčeledi (Cheilanthoideae) a není rodu Pityrogramma blízce příbuzný.[8][5][9] Mezi nejblíže příbuzné rody náleží Eriosorus, Jamesonia a Pterozonium, s nimiž tvoří rod Pityrogramma monofyletickou skupinu.[8]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy pudrovek jsou pěstovány ve sklenících českých botanických zahrad.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  2. a b c YATSKIEVYCH, George; WINDHAM, Michael D. Flora of North America: Pityrogramma [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. II). Missouri: Timber Press, 1995. ISBN 0-88192-326-5. (anglicky) 
  4. GANGMIN, Zhang; TOM A., Ranker. Flora of China: Pityrogramma [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b OLSEN, Sue. Encyclopedia of garden ferns. Portland, USA: Timber Press, 2007. ISBN 978-0-88192-819-8. (anglicky) 
  6. Flora Europaea [online]. Royal Botanic Garden Edinburgh. Dostupné online. (anglicky) 
  7. CHRISTENHUSZ, Maarten J. M.; CHASE, Mark W. Trends and concepts in fern classification. Annals of Botany. Feb. 2014, čís. 113. Dostupné online. 
  8. a b SCHUETTPELZ, Eric et al. A molecular phylogeny of the fern family Pteridaceae: Assessing overall relationships and the affinities of previously unsampled genera. Molecular Phylogenetics and Evolution. May 2007, čís. 44, s. 1172–1185. Dostupné online. 
  9. The International Plant Names Index [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]