Psychiatrická léčebna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Psychiatrická léčebna (nově též psychiatrická nemocnice[1]), je lékařské zařízení se specializací na léčbu závažných duševních onemocnění, obvykle na relativně dlouhou dobu hospitalizovaných pacientů. Tradice psychiatrických léčeben v Evropě vznikla v roce 1784, kdy byla postavena vídeňská léčebna-věž Narrenturm[2].

Psychiatrické léčebny se mohou velmi lišit v metodice a postupu při léčbě. Některé léčebny se mohou specializovat pouze pro léčbu v krátkodobém horizontu, nebo jen ambulantní léčbu u méně vážných duševních poruch. Jiné se mohou specializovat na dočasnou nebo trvalou péči o pacienty, kteří v důsledku psychické poruchy vyžadují neustálý dohled, ošetřování nebo specializované a kontrolované prostředí. Pacienti jsou často přijati na základě dobrovolnosti, ale jednotlivec může být do léčebny umístěn i na základě soudního rozhodnutí v případě, kdy může představovat značné nebezpečí pro sebe nebo své okolí.

Totalitní režimy někdy do psychiatrických léčeben umisťují („uklízejí“) režimu nepohodlné osoby – v Českých zemích bývá uváděn případ rolníka Augustina Navrátila.[zdroj?]

V hovorové češtině má psychiatrická léčebna řadu označení mezi něž patří blázinec, šaškec, psychina, cvokárna či cvokhaus.

Psychiatrické léčebny v Česku[editovat | editovat zdroj]

dětské psychiatrické léčebny:

protialkoholní léčebny:

Psychiatrické léčebny na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

dětská psychiatrická léčebna:

  • Hraň (zřízena 1934)

protialkoholní a protidrogová léčebna:

  • Predná Hora (zřízena 1973)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z psychiatrických léčeben budou nemocnice. Zmizí doléčování, varuje lékař
  2. Narrenturm: Erstes Tollhaus am Platz Ulrike Abel-Wanek, Pharmazeutische Zeitung, 2007.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zemské ústavy pro choromyslné v Čechách. Příprava vydání František S. Frabša, Antonín Heveroch. Praha : Zemský správní výbor v Čechách, 1926. Dějiny péče o duševně choré v Čechách.. Dostupné online.  
  • SMOLÍK, D. Emanuel. Tajnosti šedého domu na "Větrném vršku" "U Karlova" v Praze. Praha : vl.n., 1889. Spisek o žalostných poměrech panujících v ústavu pro choromyslné na Karlově v Praze koncem 19. století. Autor obviňuje zaměstnance i vedení zařízení z nehumánního zacházení se svěřenci ústavu a z celkové zanedbanosti a zastaralosti budov.. Dostupné online.