Psoun prériový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPsoun prériový
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hlodavci (Rodentia)
Podřád veverkočelistní (Sciuromorpha)
Čeleď veverkovití (Sciuridae)
Podčeleď veverky (Sciuridae)
Rod psoun (Cynomys)
Binomické jméno
Cynomys ludovicianus
Rafinesque, 1817
Cynomys ludovicianus range[2]
Cynomys ludovicianus range[2]
Příbuzné druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Psoun prériový je denní hlodavec, který žije od jihozápadní Kanady až po severní Mexiko. Jedná se o jeden z pěti druhů psounů.

Své aktivity přizpůsobují počasí, preferují travnaté biomy. Obývají planiny v nadmořských výškách 1 300–2 000 m. Dorůstají 30–40 cm. Váží kolem 0,9–1,3 kg. Ocas je dlouhý 7–11 cm. Konečky srsti jsou v zimě černé a létě bílé.

Samice rodí po 30 dnech březosti 4–5 slepých a holých mláďat. Ta opouštějí noru po 6 týdnech. Převážně mají srst pískově hnědou. Konečná třetina ocasu a hmatavé fousky jsou černé. Živí se rostlinami například: pýrem, bizoní trávou, určitými druhy slézu a v létě aromatickými keříky Chrysothamnus nauseosus, v zimě pak bodláky, kaktusy, kořeny a podzemními cibulemi. Když jsou jejich oblíbené druhy trav spaseny, nechají toto území ležet ladem, dokud tráva opět nenaroste. A naopak – jsou natolik chytří, že se snaží vyhubit druhy rostlin, které jim zrovna příliš nechutnají. Vždy ukousnou jejich výhonky a tím získají prostor pro žádané druhy rostlin.

Mláďata z obrovských kolonií jsou v omezeném počtu odchytávána a prodávána jako domácí mazlíčci. Dovoz z USA do Evropské unie byl v roce 2003 zakázán z důvodu ochrany před rizikem opičích neštovic (Monkey Pox).[zdroj?] Tato nemoc afrického tropického pralesa,[zdroj?] se v USA přirozeně nevyskytuje.[zdroj?] K nakažení jedné skupiny psounů prériových došlo lidskou nedbalostí, kdy byli umístěni do stejné ubikace s nemocnými hlodavci importovanými z Afriky.[zdroj?] V roce 2008 byl zákaz zrušen.[zdroj?]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Hlavní společenskou jednotkou psouna je rodina (rodinný klan). Je složený z jednoho samce, několika samiček a jejich potomků. Několik rodin tvoří strážní skupinu, jejichž úkol je hlídat a hájit teritoria a doupata, přičemž vyskakují, štěkají, klapou s vyceněními zuby a ježí se jim srst na ocase. Strážní skupiny vytvářejí společenství tzv. města, na ploše 65 hektarů. Každá rodina má svoji vlastní soustavu nor, jejich vchod je chráněn valem ze zeminy, aby do nor nenatekla voda.

Když se potkávají dva psouni z různých rodin, pozdraví se letmým polibkem a očichají si navzájem řitní žlázy.

Údaje o psounech[editovat | editovat zdroj]

 • Délka života: 8,5 let
 • Délka těla: 30–40 cm
 • Délka ocasu: 8–11 cm
 • Hmotnost: 0,9–1,3 kg
 • Délka březosti: 27–33 dní
 • Počet mláďat: 4–5 mláďat
 • Počet porodů: jeden
 • Počet zubů: 22
 • Tělesná teplota: 36–37 °C

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
 2. IUCN (International Union for Conservation of Nature) 2008. Cynomys ludovicianus. In: IUCN 2014. The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2014.3
  https://web.archive.org/web/http://www.iucnredlist.org. Downloaded on 29 January 2015.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]