Prostřední vrch (Orlické hory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prostřední vrch
Vrchol 871 m n. m.
Prominence 28 m ↓ rozc. Hvězda
Izolace 1 km → Suchý vrch
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Orlické hory / Bukovohorská hornatina / Orličský hřbet / Suchovršský hřbet
Souřadnice
Prostřední vrch
Prostřední vrch
Povodí Tichá Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prostřední vrch (německy Mittelberg) je vrchol v České republice ležící v pohoří Orlické hory a na území přírodního parku Suchý vrch - Buková hora.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Prostřední vrch se nachází v jihovýchodním cípu Orlických hor zvaném Bukovohorská hornatina asi 1,5 km na jih od jejího nejvyššího vrcholu Suchého vrchu, 6,5 km jihozápadně od města Králíky a 7 km východně od města Jablonné nad Orlicí. Je součástí hlavního hřebenu Bukovohorské hornatiny. Od sousedního Suchého vrchu jej odděluje sedlo Hvězda a od Jeřábu Červenovodské sedlo, kterým prochází silnice I/11.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Prostřední vrch se nachází v geomorfologickém celku Orlické hory, podcelku Bukovohorská hornatina, okrsku Orličský hřbet a podokrsku Suchovršský hřbet[1].

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Západní svah Prostředního vrchu je odvodňován Orličským potokem, levým přítokem Tiché Orlice a východní svah pravými přítoky říčky Březné. Přes vrchol Prostředního vrchu prochází hlavní evropské rozvodí Severního a Černého moře.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Prostřední vrch je porostlý téměř výhradně a souvisle smrčinami, v nižších polohách se v blízkosti osídlení rozprostírají louky.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Přes vrchol Prostředního vrchu vede zeleně značená turistická trasa KČT 4234 Suchý vrch - Buková hora a zeleně značená běžkařská trať Buková hora - Mladkov a Lichkov. Po západním úbočí v nevelké vzdálenosti od vrcholu vede silnice z Červenovodského sedla k rozhledně na Suchém vrchu. Sedlem Hvězda prochází červeně značená Jiráskova cesta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka a Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]